„Hewel”

Ta książka nie bierze jeńców. Ojciec Pałys dzieli się po prostu swoją duchowością i czytelnik może ją przyjąć lub nie, ale to nie zmieni podejścia autora. On nie wkupuje się w łaski, nie kokietuje a już, broń Boże, nie uwodzi. Myślę, że właśnie ta jego wolność tak pociąga, przynajmniej mnie, bo i ja podczas lektury czułam się wolna – mogłam zostać lub odejść, rzucić książką z rozmachem w kąt w odruchu niezgody lub przeczytać jej ponad czterysta stron, mierząc się z opisanym na nich podejściem do Boga i świata.

„To, co zostało napisane w ciszy i samotności, zostanie właściwie zrozumiane tylko w takim otoczeniu”, adnotacja na początku książki.

Część doświadczeń jest mi znajoma i bliska, jak choćby to, które określam słowami św. Piotra: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. To te wszystkie chwile, kiedy nastaje ciemność, cisza i przypełza ten mglisty potwór – nuda, kiedy jednak szukam ucieczki w czymkolwiek poza Bogiem, czy raczej czekaniu na Niego, wszędzie się otwiera przepaść.

Trochę przypomina to wędrówkę po Czerwonych Wierchach – kiedy się już wejdzie na ich grań, droga jest męcząca, ale bez szczególnej adrenaliny, za to z cudownymi widokami. Biada jednak temu, kogo by dopadła tam tatrzańska mgła, gęsta jak śmietana i skutecznie odbierająca poczucie kierunku – z tej grani wystarczy odbić zaledwie nieco w bok i już zaczynają się spadziste turnie, a kto się tam zabłąka, spadnie albo utknie w takim miejscu, z którego sam nie wróci. Na szczęście na szlaku są słupki graniczne – trzeba znaleźć taki i trzymać się go za wszelką cenę. On też pomoże ratownikom, jeśli uda się ich wezwać, nas zlokalizować (w razie gdyby GPS zawiódł). Zostaje przylgnięcie do punktu orientacyjnego i cierpliwość, dużo cierpliwości.

To, że czytałam książkę na wyjeździe, z całą mocą pozwalało mi też odczuć prawdę, że „ziemia nie pachnie jak dom”. Myśl ta często powraca w rozważaniach autora, jednak nie jest on ponurakiem czy biczownikiem smagającym się klawiaturą. Wiele tu mowy o radości, zwłaszcza z bliskości innych ludzi i odpoczynku w ciszy.

Doceniam zdecydowanie to, że nie jest to kolejny poradnik psychologiczny lub podręcznik kołczingu. To kawał dobrej, starej, chrześcijańskiej ascetyki, a dokładniej jej transkrypcja na współczesne. Poradniki są potrzebne, bo żeby pójść w pełni za Panem, trzeba poznać siebie, poleczyć w sobie to, co poleczyć trzeba i jest się w stanie. Przychodzi jednak taki moment, czasem już w czasie leczenia, kiedy stajemy wobec ściany i odkrywamy, że psychologia to za mało, że metody terapeutyczne przestają być skuteczne albo leczą tylko objawowo, a trzeba „kopnąć” głębiej. I na ten moment to świetna rzecz. Prosta, widać, jak mocno zakorzeniona w doświadczeniu starych mistrzów, i to z całej historii Kościoła. Z tego powodu też wielu się może od niej odbić, chociaż jak widzę skalę sprzedaży, to raczej książka trafiła w dobrym momencie na rynek i jest na nią popyt.

W kilku miejscach odezwał się mój wewnętrzny inkwizytor. Zdecydowanie nie zgadzam się np. ze stwierdzeniem, że nasza wola ma się stopić i zniknąć w Bożej. Nie bez powodu NT używa do mówienia o wieczności czy relacji między Chrystusem a Kościołem/wiernym jako związku oblubieńczym – jeśli wola jednego z małżonków „stapia” się z wolą drugiego, mamy do czynienia z relacją toksyczną. Chodzi o to, by te wole dążyły w kierunku wspólnego dobra, a więc były ze sobą doskonale uzgodnione. Zresztą nie bez powodu Kościół uznał monoteletyzm za herezję. Jeśli mamy pozostać odrębnymi osobami, musimy zachować wolną wolę. Na wieczność.

Książka sprawia też miejscami wrażenie, jakby nie wprowadzono ostatecznej korekty albo redagowano bardzo pośpiesznie. Ma ona dużą objętość, sama wiem, jak ciężko redaguje się takie „cegły” i jak łatwo w nich coś przeoczyć. Zresztą w każdej publikacji, bez względu na staranność opracowania, zawsze znajdzie się jakiś lapsus – jesteśmy tylko ludźmi. Tutaj jednak jest ich dużo a miejscami brak przecinków czy niezgrabności stylistyczne sprawiają, że znaczenie tekstu staje się nie do końca jasne, a nawet zabawne, jak w cytacie z Hbr: „Wytrwał jakby widział niewidzialnego”. Brak koniecznego przecinka po pierwszym słowie zamienia je z czasownika w nazwę osobową, a dokładnie nazwisko jednego ze współbraci autora…

Nie przeszkodziło mi to jednak w odnalezieniu w Hewel wielu zdań, które wezmę za swoje i będę się nimi karmić. Odnajduję się w trzeźwości spojrzenia autora na rzeczywistość, docenieniu ciszy i potrzeby zatrzymywania się oraz nacisk na trwanie w teraz. To ostatnie trudne, bardzo. Książkę polecam i jednocześnie przestrzegam – łatwo nie będzie, ale wszystko w wolności.

PS
Cudowna okładka autorstwa Krzysztofa Lorczyka OP – chyba muszę się pogodzić z tym, że zostałam psychofanką jego projektów wydawniczych… #Lorolove

2 myśli nt. „„Hewel”

 1. O jaka miła niespodzianka! Dziękuję Elu – także za inkwizytorskie oko. Gdybym miał obstawiać jakie tematy w książce mogą wywołać kontrowersje obstawiałbym w ciemno, że będzie to tematyka pokory. Słyszałem interpretacje – od naprawdę mądrych księży czy teologów – że nauka o pokorze Antoniego, Kasjana czy Doroteusza jest patologią i nie powinno się o niej mówić.

  A, że tekst jest trochę jak odciski palców – więc nie da się ukryć, że z ojców egipskich, syryjskich i tych z pustyni palestyńskiej korzystałem nader obficie. Są mi jak bracia i bardzo wiele im zawdzięczam. A przecież św. Antoniego Wielkiego oskarżano o semipelagianizm, a Kościół Koptyjski czy Syryjski o monofizytyzm.

  Co do monoteletyzmu – zgadzam się, ze takie sformułowania o „woli Bożej” mogą być opatrznie zrozumiane, nawet wbrew intencji autora – to bardziej kwestia języka, metafor, używania hiperboli, aby podkreślić coś istotnego.

  Bóg nigdy nie niszczy woli człowieka, ani też człowiek nie roztapia się w Bogu tracąc samego siebie lecz do końca zachowuje swoją tożsamość. Podobnie jak rozpalony metal przejmuje „naturę” ognia, wciąż pozostając metalem.

  Myślę, że św. Didym Aleksandryjski trafnie to ujął: Duch Święty, wraz z Ojcem i Synem „napełnia nas swoją łaską do tego stopnia, że nie możemy już pragnąć rzeczy, których pragnąć nie należy”.

  Czyli: nadal masz swoją wolę, ale masz także inne pragnienia. O dziwo, całkiem spójne z Bożymi. Jakby twoja wola „stopiła się” z Bożą.

  Błogosławiony Humbert z Romanis, Mistrz Zakonu Kaznodziejskiego, nauczał dominikanów, że „nie błąd czyni heretyka, a upór” – tak więc upierał się już nie będę. Z wdzięcznością przyjmuję dobre słowa, a jeszcze bardziej krytyczne uwagi. Te drugie dla mojej duszy są bardzo pożywne.

  • Obawiam się, ze cała przyjemność po mojej stronie 😀 Tak przypuszczałam, że to raczej kwestia formy niż poglądów, dzięki za potwierdzenie i wyjaśnienie. A ojców pustyni cenie bardzo, ich wiedza o mechanizmach ludzkiej natury była powalajaca.
   Wszystkiego Bożego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s