[Gwala] Pontyfik w zakrystii na Stolarskiej

Brat Jakub należał do grupy, na dodatek licznej, powołań z Dzwoli, a więc rodzinnej parafii br. Gwali. Był m.in. introligatorem w lwowskim wydawnictwie dominikanów, a jego nazwisko – Papierz – świadczy o tym, że nie był pierwszym z jego rodziny, który miał do czynienia z materiałami piśmienniczymi. To gryzące w oczy rz na końcu nie jest błędem ortograficznym, po prostu nazwisko to jest określeniem rodzaju rzemieślnika, a dokładnie przodkowie brata musieli zajmować się produkcją papieru i tak już im w nazwisku zostało.

Był zakonnikiem wielkiej gorliwości, bardzo przyjemnego konserwatyzmu oraz cudownie błyskotliwego poczucia humoru. O tym ostatnim miałam okazję usłyszeć anegdotę, więc się podzielę. Przeprowadzałam dziś wywiad do książki o Gwali z p. Jerzym Siutą i opowiedział mi przy okazji, jak kiedyś przyszedł odwiedzić br. Jakuba, który niepodzielnie rządził w zakrystii na Stolarskiej. Co istotne, było to niedługo po śmierci papieża Piusa XII.

Kiedy już dotarł na furtę, nagle z głowy znikło mu właściwe nazwisko odwiedzanego i zapytany przez furtiana, do kogo przyszedł, przez chwilę rozpaczliwie szukał w pamięci, ale ta odmówiła współpracy. Po chwili wyskoczyło z niej jednak imię – Pius!, więc powiedział: „Do brata Piusa”. Furtian szeroko się wyszczerzył, pokiwał głową i poszedł wołać.

Po chwili przyszedł, postukując nieodłączną laseczką, br. Jakub i już na przywitanie stwierdził: „Podobno szukasz papieża, no to przychodzę!”.

Okazało się, że odwiedzający mimo woli wpadł na przydomek, jakim brata, ze względu na jego nazwisko i wspominany wyżej konserwatyzm, określali także miłujący go uszczypliwie współbracia…

Jedna myśl nt. „[Gwala] Pontyfik w zakrystii na Stolarskiej

  1. Moja mama ma panieńskie nazwisko Papierz, pisane przez „rz” co także bywało problematyczne. Mój dziadek miał czasem kłopoty, bo myślano, że przedstawiając się robi sobie żarty. Kiedyś rozmawiał z człowiekiem o nazwisko „Biskup” i ten uznał, że mówią swoje nazwisko wygłupiał się, więc to nazwisko nastręcza problemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s