[MC 2×20] Nie tylko deszcz się leje

Małe Ciche zalewa łaska: tydzień temu I komunia św., dziś rano ślub a na wieczornej mszy – chrzest. Maksymilian nie ma chyba jeszcze miesiąca, malutki taki, że jeszcze nie trzyma główki, i dziś miał piękną pogodę na swoje święto (a rodzice na rodzinne spotkanie). Z okazji ślubu i chrztu kościół był pięknie ubrany, nawet płyn do dezynfekcji doczekał się wianuszka:

27 VI 2020 (3)

Mnie jednak najbardziej zachwycił świecznik pod paschał.

Utrzymany w podhalańskiej stylistyce, z wieloma tutejszymi detalami (kwiaty na nóżkach, motyw dzwonka alpejskiego w podstawie świecy oraz inne drobiazgi) i przez to niebanalny. Świetnie pasuje do całości wnętrza, wygląda lekko a jednocześnie stabilnie. Paschał oczywiście porządny, woskowy, widać jego ciężar.

Tak, też widzę te diesle. Nie można mieć wszystkiego…

W kazaniu o. Sylwester mówił o setniku, który dla jednego sługi przychodzi do Jezusa. Przypomniało mi to kazanie – nie pamiętam już czyje i z kiedy – zestawiające tego Rzymianina z pasterzem z przypowieści Pana, porzucającego 100 owiec i szukającego jednej, zagubionej. Analogia nieco kuleje, bo tutaj mowa o słudze, nie jednym z setki żołnierzy, ale obraz dowodzącego setką, który dla dobra jednego jest zdolny do uniżenia siebie, w zestawieniu z tą przypowieścią, staje się jeszcze wymowniejszy.

Jak pisałam dwa lata temu (Władza w roli petenta), mam słabość do tego człowieka. Teraz do jego obrazu doszła mi jeszcze jedna kreska, jeszcze jeden niuans – jego zdolności do postrzegania grupy nie jako tłumu, ale powiązanych ze sobą, a przede wszystkim z nim jednostek. Jako ich lider stanowi o jedności oddziału i od jego sposobu sprawowania władzy tak wiele zależy. To on ich prowadzi i jeśli robi to źle, niestety to oni jako pierwsi za to zapłacą; na polu bitwy może to ich kosztować nawet życie. Setnik z Kafarnaum jest dobrym przywódcą, właśnie dlatego, że potrafi zobaczyć w podwładnym człowieka równego mu w człowieczeństwie. Także dlatego, że dla dobra dostrzeżonej osoby potrafi się zdobyć na pójście po prośbie do Nauczyciela.

A skoro o władzy mowa – wiedzieliście, że jest konkurs o wóz strażacki? Gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję w I turze, może wygrać nowoczesne auto do gaszenia pożarów. Nie wierzycie? To patrzcie:

27 VI 2020 (1)

Ciekawe, kto wygra w małopolskim. Życzę Poroninowi powodzenia 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s