Faryzejski odcień Apostołów

Kilka dni temu pani Gosia poprosiła mnie o szerszą komentarz do mojego stwierdzenia z tekstu „Mało strawna langusta”. Dopiero dziś odpowiadam, bo wróciłam z wyjazdu i mam chwilę. Chodzi o fragment:

” Z innych danych obecnych w NT wiemy, że w gronie apostołów byli ludzie, którzy w stosunku do Prawa byli faryzeuszami: Piotr, Andrzej, Jakub, Jan. Byli faryzeuszami, to znaczy – przestrzegali bezwzględnie Prawa”.

Zacznę może od pojęcia „faryzeusz”. Pamiętam swój szok, kiedy na wykładach z Nowego Testamentu dowiedziałam się, że faryzeusz to nie tyle obłudny Izraelita cierpiący na nerwicę natręctw religijnych, z ustami ociekającymi moraliną, tylko radykalny wyznawca Jahwe, co przejawiało się rygorystycznym przestrzeganiem Prawa i wiernością Przymierzu. Jezus, choć nie należał do tego stronnictwa polityczno-religijnego, to było mu blisko do faryzeuszy, jeśli chodzi o stosunek do religii, gdyż przestrzegał wiernie przepisów religijnych, podobnie wielu z jego uczniów (szerzej o faryzeuszach – klikamy TUTAJ)

Piotr w Dziejach sam mówi, że nigdy nie jadł niczego nieczystego (Dz 10,14), wierzy w nadejście mesjasza, nic nie wiemy też na temat tego, żeby miał coś przeciw nauczaniu Jezusa o istnieniu aniołów i demonów, razem z Nim chodzi w święta pielgrzymkowe do Jerozolimy etc. To wszystko wskazuje, że pod względem religijnym jest faryzeuszem, nawet jeśli nie żyje w tak radykalnym oddzieleniu od „nieczystych” pogan, bo z nimi handluje jako rybak.

Andrzej i Jan byli uczniami Jana Chrzciciela, co wskazuje, że obaj byli jeszcze radykalniejsi niż Piotr. Obaj czekali na mesjasza i to Andrzej przybiega do Piotra z wiadomością, że tego mesjasza znaleźli (J 1). Jan i Jakub z kolei w sytuacji, kiedy Samarytanie nie przyjęli Jezusa, bo szedł na święto Paschy do Jerozolimy, chcieli spalić tę wioskę – to też wskazuje na ich religijny radykalizm.

Jakub był tak wierny przepisom Prawa, że kiedy do Kościoła zaczęto przyjmować pogan, to najprawdopodobniej skupieni wokół niego chrześcijanie domagali się obrzezywania ochrzczonych Greków i Rzymian. Dopiero tzw. sobór w Jerozolimie opisany w Dziejach rozstrzyga, że nie jest to potrzebne. Jezus nie bez powodu nazywał synów Zebedeusza Synami Gromu – raz, że byli wyrywni do debaty i pomsty, ale byli bardzo jednoznaczni w poglądach i swojej wierze. Spokojnie mogli się podpisać pod poglądami religijnymi faryzeuszy, choć nie podzielali ich bezwzględnego skupienia na rytuałach i przepisach, co widać choćby po tym, że kiedy Jezus nie nakazywał obmywania rąk po powrocie z miasta czy nie oburzył się, kiedy łuskali zboże w szabat, spokojnie to przyjęli.

Faryzeuszem był też Paweł, co sam stwierdza w Liście do Filipian (Flp 3,5), i pozostał nim do końca życia, czego śladem jest choćby to, że złożył ślub religijny (Dz 18,18) i składał ofiary w świątyni.

Wierność przepisom religijnym, wiara w Pisma, ale też szacunek wobec tradycji ustnej, oczekiwanie na mesjasza i w reszcie poglądów faryzejskich nie było niczego złego. Tytuł faryzeusza wśród Żydów w tamtym okresie był zaszczytny, to my z perspektywy czasu widzimy głównie tę ciemną stronę. Tymczasem o przestrzeganiu przepisów przez uczonych w Piśmie i faryzeuszy sam Jezus powiedział: „dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać” (Mt 23,23). To należało czynić.

4 myśli nt. „Faryzejski odcień Apostołów

 1. Dziękuję Pani za odpowiedź.
  Zgoda, faryzeusz prawdziwy i ten przysłowiowy to nie to samo. Nie chodziło mi o negatywny obraz tych osób.
  Ale o to, czy każdy pobożny żyd musiał do któregoś stronnictwa należeć i co na to wskazuje, że akurat apostołowie do faryzeuszy. Czy tylko faryzeusze byli tacy gorliwi (zeloci?)?
  Link to bym się spodziewała do własnego tekstu, albo ks. Rosika czy ks. Rakocego. Skłoniło mnie to do własnych poszukiwań. http://seminare.pl/pdf/tom34-02-siergiejuk.pdf
  pozdrawiam

  • Napisałam, że pod względem stosunku do Prawa byli faryzeuszami, a nie że należeli do stronnictwa faryzeuszy. Pisząc inaczej, miałam na myśli to, że pod względem poglądów i postaw religijnych stali na tym samym stanowisku, co to ugrupowanie.
   Dałam link do encyklopedii, bo chodziło mi o definicję a nie analizę zjawiska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s