Camino w czerwonych okładkach

20171109144911_Rozmowy_w_drodze_okladka500

 

To menu (jak smaki, to smaki) ma cztery działy. Rolę przystawek pełnią smaki wiary, potem dania lekkie – smaki nadziei, danie główne to smaki miłości a na deser – inne smaki, czyli varia.

Mnie jednak lektura tej książki skojarzyła się mniej kulinarnie a bardziej z drogą, dokładnie zaś camino i spotkaniami na postojach oraz w albergach. Nie wiemy, na kogo wpadniemy, o czym będziemy mówić, czym się z nami podzielą ci, których twarze zobaczymy przy stole. Brak też tej grupie spoistości, łączy ich najczęściej tylko przemierzany szlak i cel, do którego prowadzi. Nie każdy mówi o wierze, choć gdzieś w tle cały czas obecny jest Jakub Apostoł, nawet jeśli nie wszyscy tak samo rozumieją jego tytuł „święty”.

Autorzy wywiadów: Katarzyna Kolska i o. Roman Bielecki OP, nie boją się dociskać rozmówców do ściany – zdecydowanie, ale z wyczuciem. Pytania dobrze prowadzą narrację, przez co opowieści czyta się z zaangażowaniem i zostawiają wartościowy „osad”. Szczególnie że w gronie rozmówców znajdziemy całą paletę osobowości: od (arcy)biskupa po owdowiałą przedwcześnie kobietę, od trapisty po mima, od żony wspaniałego poety po mistrza kuchni etc. Każdy wywiad jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem w to, jak powstał, dopowiadającym krótką charakterystykę osoby, z którą był przeprowadzany, co daje dodatkowy kontekst interpretacyjny. Są też, odmierzające treści i lekturę, wyrzutki, czyli cytaty z tekstu napisane większym drukiem. Możemy także spojrzeć w twarze rozmówców, gdyż zdjęcie każdego jest umieszczone na początku rozmowy z daną osobą. Dla osób, które z przyjemnością czytały te wywiady w kolejnych numerach miesięcznika „W drodze” to z pewnością sympatyczna kolekcja, pozwalająca jeszcze raz spotkać się z wymienionymi na okładce osobami.

Ta książka to dzielenie się sobą na zadany temat i trzeba przyznać, że efekt jest interesujący, szczególnie dla kogoś, kto jest ciekawy ludzi. Może być źródłem inspiracji, ale też jest zbiorem świadectw o obecności i działaniu Boga wśród ludzi i przez ludzi. Zapisem postojowych posiadówek podczas drogi do wspólnego Celu.

 

Jedna myśl nt. „Camino w czerwonych okładkach

  1. Pingback: Ks. Lewandowski, E. Wiater, A. Wojtas, p. Wojtek o książce „Rozmowy W drodze. Smaki życia" - Wydawnictwo W drodze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s