Zanikanie zespołu Downa

Kiedy w 1961 r. Jerome Lejeune otrzymywał nagrodę Kennedy’ego za odkrycie, co jest przyczyną zespołu Downa, zapewne nie przypuszczał, jakie skutki przyniesie jego osiągnięcie. Badał ten problem, bo chciał leczyć i pomagać ludziom z tym syndromem, zresztą do tej pory badania o tym charakterze prowadzi francuska fundacja jego imienia.

Jednak obecnie odkrycie, że za zespół odpowiedzialny jest dodatkowy gen w 21 chromosomie, służy zabijaniu ludzi z trisomią na początkowym etapie ich rozwoju.

Ponieważ na fejsie jeden z moich znajomych stwierdził, że mogę się mylić, pisząc, że we Francji zabija się większość dzieci z syndromem, w linku poniżej smętne statystyki (KLIKNIJ TUTAJ). Czerwona linia to częstotliwość występowania trisomii, niebieska – liczba urodzeń, zielona – liczba żywych urodzeń.

Jak widać po wykresach, w większości badanych regionów liczba występujących przypadków rozjeżdża sie znacząco z liczbą urodzeń. Przyczyną jest bardzo skuteczna diagnostyka syndromu na etapie prenatalnym i aborcje. Jedyne regiony, gdzie te linie się mniej więcej pokrywają, to dwa regiony Irlandii i nasza Wielkopolska, a więc należące do krajów o najsurowszym prawie dotyczacym aborcji. To dane europejskiej, oficjalnej komisji, nie nawiedzonych proliferów.

Skąd taka niechęć do ludzi z trisomią, skoro inne badania wykazują, że są to w większości osoby o pogodnym charakterze, często przy odpowiedniej rehabilitacji lub niskim poziomie upośledzenia zdolne do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie?  Jedną z odpowiedzi możemy znaleźć w dokumencie przedstawionym w brytyjskim parlamencie przez UK Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) – postulują oni wprowadzenie łatwych do przeprowadzenia powszechnych testów na trisomię i jeden z argumentów tych lekarzy brzmi:

„If the decision has been made primarily on cost grounds, then a more rigorous economic analysis has to be made that includes the lifetime costs of caring for children and adults with Down’s syndrome (bearing in mind that cfDNA testing as a primary screen test will identify approximately 289 more babies with trisomies). Such an economic analysis may (or may not) suggest that cfDNA testing for all is cost-effective”.

Po prostu test może okazać się tańszy od opieki nad dziećmi i dorosłymi z zespołem Downa (całość doniesienia z linkiem do dokumentu RCOG). Oczywiście pod warunkiem, że przy pozytywnym wyniku będzie kończył się aborcją. Piękny wykwit mentalności utylitarystycznej.

Zabijajmy zamiast leczyć. Tak jest taniej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s