Obrazek na Wielki Post

IMG_1449

Szukałam odpowiedniego zdjęcia na Wielki Post i wpadło mi w oko to, wykonane w zakrystii kościoła dominikanów w Sienie.

Szata kapłańska, znak, że ten, kto ją nosi; ciało tego, który ją nosi, staje się sakramentem obecności Jezusa, jedynego Arcykapłana w naszym kulcie. Jezus przyjmuje pośrednictwo jego człowieczeństwa, by stać się obecnym wśród nas i w nas. Przedziwne jest to, co dzieje się w chwili, kiedy kapłan konsekruje lub rozgrzesza. To, co dzieje się z jego człowieczeństwem. Bóg nie niszczy jego osobowości, nie narusza jego autonomii, ale za jego zgodą przenika jego ciało, psychikę i ducha, by stać się obecnym z sakramencie ołtarza i pokuty. Nie narusza jej do tego stopnia, że nawet jeśli ten człowiek żyje w grzechu, to nie uniemożliwia to Bogu działania. Tylko brak intencji księdza, by konsekrować, może sprawić, że sakrament będzie nieważny – jednak i w tym widać szacunek Boga wobec ludzkiej wolności.

Ten ornat czekający na to, by stać się zewnętrznym znakiem wewnętrznej dynamiki włączenia człowieka w Boże kapłaństwo, jest dla mnie obrazem tego, czym jest Wielki Post.

Czekaniem na Wieczernik.
Czekaniem na Ofiarę Krzyża.
Czekaniem na ucztę weselną Zmartwychwstania.

Trzeba przygotować siebie, jak czyjeś zapobiegliwe i staranne ręce przygotowały ten ornat. Żeby Bóg mógł nałożyć mnie na siebie. Żeby być Jego monstrancją – znakiem Jego obecności. Przemieniającej i jednocześnie pełnej poszanowania.

Jedna myśl nt. „Obrazek na Wielki Post

  1. Bóg nie niszczy osobowości człowieka (a po co miałby to robić?) niszczy ją coś innego – co sprawia człowiekowi wielki ból „nie bycia sobą” więc raczej Bóg ją przywraca – gdy człowiek Panu Bogu (łaskawie) pozwoli na to, by mógł coś podziałać w tej materii…tylko, że to „działanie” też może być odebrane jako „cierpienie” – oczyszczanie z brudnych doświadczeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s