Zobaczyło mi się

Krzesło ratownika stoi w centrum przestrzeni pomiędzy dwoma kolumnami głównej sali basenu. Niedaleko brzegu.

Siedzi na nim hieratycznie wyprostowany mężczyzna w czarnych kapielówkach. Na swoim lewym kolanie trzyma wpół kilkumiesięczne dziecko, które energicznie się porusza, głównie starajac się po coś sięgnać. Mężczyzna na nie nie patrzy – cała jego uwaga jest skupiona na małym ekraniku trzymanej w prawej ręce małej kamery wideo, zwróconej obiektywem w prawo.  Zastygł w tej pozie, wyniesiony ponad zanurzona w wodach dużego basenu ludzkościa.

Pewnie nie był świadomy tego, że wyglada jakby właśnie był artysta wykonujacym happening pod tytułem „Mauomo z kamera wideo”. Jego sylwetka, postawy przyjmowane przez jego dziecko, układ całości wygladały dokładnie jak siedzace Madonny malowane w baroku. Tylko zamiast donny był uomo, a zamiast szczygła, różańca lub innego rekwizytu z teologicznego magazynu – kamera wideo. Stroju także było zdecydowanie mniej, niż na obrazach religijnych.

Niestety, nie miałam ze soba komórki, zreszta zdjęcie i tak byłoby kiepskie, bo opisywany człowiek miał za soba okno, a więc źródło światła. Ale obraz został mi bardzo mocno w pamięci. Idealne, i co najważniejsze – mimowolne, zobrazowanie reinterpretacji, jakiej w ostatnich dziesięcioleciach doświadczyło rodzicielstwo. Ojciec jako niańka (bo takich zachowań oczekuje od niego społeczeństwo), ale jednocześnie pozostajacy dzieciakiem kochajacym gadżety. Piotruś Pan z dzieckiem na ręku usiłujacy nadal zasiadać na tronie i być autorytetem. Strasznie zaplatany w wielość ról, jakich realizacji się od niego oczekuje, choć wiele z nich jest między soba sprzecznych. I uciekajacy od tego w pozwalajacy się o wiele łatwiej kontrolować świat przedmiotów.

Tak sobie to przeczytałam. W każdym razie było to arcydzieło. Mimowolne, do bólu współczesne i namacalnie wręcz obrazowe.

2 myśli nt. „Zobaczyło mi się

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s