Szczęśliwieje

Szczęście zaczyna się od ubóstwa – tak myślę, że poprzestawanie na koniecznym, a czasem jedynie tym, co dostępne spośród rzeczy koniecznych, jest warunkiem początkowym szczęścia. Nic wtedy nie obciąża i nic nie odbiera wolności. Jest w tej kondycji także prawda o nas, prawda o statusie zarządcy a nie właściciela tego, co stworzone. Wolność i prawda.

Święty Augustyn napisał: „Człowieku, naucz sie tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić”. Do tańca trzeba zdjąć obciążenie, rozluźnić mięśnie i otworzyć się na zewnętrzny rytm, aby zgrać go z rytmem swoich uczuć; rytmem swojego serca i ciała. Trzeba być wolnym i szczerym.

Dopiero w tym kontekście widać, że aby zyskac wszystko, trzeba mieć odwagę wszystko stracić. Kto wie, może przed ubóstwem jest jeszcze męstwo?

4 myśli nt. „Szczęśliwieje

  1. Nie tylko posiadanie rzeczy jest balastem ale posiadanie przywiązań, które tłumaczy się tworząc różne teorie mające rzekomo uzasadniać konieczność trwania w nich. Pewne rzeczy są dobre czy neutralne dopóki nie ma w tym wewnętrznego przymusu działania i ukrytych intencji. To one ograniczają wolność i zamykają nas w swoim świecie jak niewolników. Każdy z nas ma coś takiego, „potrzebę”, która sprawia, że jesteśmy w stanie nadrabiać drogi, tracić czas i energię aby zaspokoić w sobie to, co tak naprawdę nigdy nie zostanie nasycone i nie posiada dna, by mogło zostało napełnione. Czasem to musi zostać nam zabrane tak, jak odbiera się zabawki autystycznemu dziecku, by nawiązać z nim kontakt i uwolnić je z izolacji.

  2. Ojciec Christian Schütz OSB: „Kiedy ograniczymy się do tego, co konieczne, i zrezygnujemy z rzeczy niepotrzebnych, będzie nam żyło się lżej i będziemy z życia bardziej zadowoleni” (komentarz do Reguły św. Benedykta, 55,10-11).

    Pan Marek Jurek miał kiedyś taki status na swoim FB-profilu, a ponieważ bardzo mi się to spodobało (bo to niesamowicie celne!), więc sobie skopiowałam i zachowałam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s