Twarzowo

Myślę, że na starość robią nam się zmarszczki, bo wycieka z nas czas. Po prostu zaczynamy żyć wolniej niż on płynie i on wtedy z nudów wycieka.

Lubię pomarszczone twarze. Żywe pomniki przeszłości właściciela. Dopiero wtedy, kiedy zaczyna nam przybywać kresek na twarzy, wyraziściej przebija przez nią nasza osobowość bezlitośnie obnażana przez proporcję zmarszczek od śmiechu do tych od zgorzknienia. I nasze twarze stają się piękniejsze, bo prawdziwsze.

Rzekłam.

🙂

11 myśli nt. „Twarzowo

 1. Nudzisz się już? Im bliżej końca tym bardziej czas przyspiesza. To prawo fizyki. Nie ma czasu na nudę bo nie ma już na nic czasu. Tylko czeka się aż wpadnie w czarną dziurę, śmierć wsysa życie z prędkością światła.

  • Lubię fizykę i lubiących fizykę 🙂
   Na jej podstawie można wysnuć dwie metafory:
   1. Im szybciej(mocniej) się żyje – tym czas płynie wolniej. Życie nieskończenie mocne (święte) jest zatem życiem wiecznym.
   (Ta metafora sprawdza się psychologicznie – im więcej różnych rzeczy się dzieje, tym bardziej wydaje się, że czas płynie wolno – „to było jednak dawno”…).
   2. Czas płynie wolniej przy obiektach o silnym przyciąganiu. Jeśli B. przyciąga najbardziej – życie przy Nim to wieczność 🙂
   Pzdr.

  • Ja też mam tak jak bohjan 🙂
   Dlaczego czasu nie można odwrócić? Dlaczego strzałka czasu płynie w jedną stronę? To proste: czas płynie w kierunku Boga!
   Czas jest własnością Boga. I przestrzeń nieskończenie wymiarowa. I to, co poza czasem. Wyraźnie powiedziane jest w liturgii Wielkiej Soboty: „Jego jest czas i wieczność”. Pytanie, co było przed aktem stworzenia jest źle postawione, bo nie było „przed”, podobnie jak pytanie, jakie wtedy obowiązywały prawa fizyki. Jakiej fizyki??? 🙂
   No nie mieści się to nam w głowach, nie daje się opisać słowem ani nawet matematycznie. Wieczność jest chyba najbardziej udanym słowem w takim opisie. A prawda jest prosta i bardzo krzepiąca: jesteśmy zanurzeni w Bogu. Cóż nam śmierć może! 🙂

   Życie zostawia w zmarszczkach mnóstwo śladów. Czasem historia w nich zapisana jest po prostu piękna, czasem smutna, a czasem – przerażająca.

 2. Dlatego takie smutne są twarze gwiazd nabite botoxem. Stają się jak maski figur woskowych. Znam kobiety, które boją się szerzej uśmiechnąć z obawy przed zmarszczkami mimicznymi. Przypominają mi film z Charlie Chaplinem pt. ‚Król w Nowym Yorku’. Otóż król ten zrobił sobie operację usuwania zmarszczek. Polegała ona na tym, że skórę twarzy naciągnięto i zszyto w niewidocznych miejscach. Po czym zabroniono królowi się śmiać, żeby szwy nie puściły, a on, biedak poszedł do kina na komedię…
  U mnie zmarszczki od śmiechu, tzw. słoneczka wokół oczu, pojawiły się już w wieku ok.18 lat. 🙂
  Serdeczny śmiech, uśmiech i zdziwienie nad światem nadają twarzy wyraz szczęścia, który z wiekiem się utrwala. Bardzo lubię patrzeć na ludzi ze szczęśliwym życiem wypisanym na twarzy.
  A jak Chronosowi się nudzi, niech popłynie do tych, którzy wciąż się spieszą. Bo czasem trzeba zatrzymać świat. I wysiąść.

 3. Tymczasem ponad dwieście tysięcy WiaterLeaks – Tako Rzecze Magdalenka przecieka do ludzi 🙂 Winszuję! I pozdrawiam wszystkich myślaczy o tym, co tu pisane 🙂

 4. Dziennikarz: Co Pan sądzi na temat przemijania?
  Czesław Miłosz: Jestem przeciw.
  🙂
  Nie pamiętam, czy to czytałam czy oglądałam, kto dokładnie zadał to pytanie, ale pamiętam,że się pokładałam ze śmiechu.
  Wesołej Niedzieli!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s