Koziołek Matołek, wersja femino

Napierw „Wysokie Obcasy” [no co? jak się człowiek zajmuje feminizmem, to czasem musi], rozmowa z dr Aliną Długołęcką:

Ten filozof Chirpaz mówi pięknie o wstydzie. Według niego wstyd opiera się na świadomości ciała i lęku, że w relacji z drugim człowiekiem staniemy się tylko cielesnością. Ten prawdziwy wstyd pojawia się, kiedy zbliżamy się seksualnie do drugiej osoby i jest to związane z jednoczesnym obnażeniem psychicznym, duchowym. Wiąże się z ryzykiem emocjonalnym.

Boimy się, że pokażemy swoją esencję?

Tak. Bo seks jest formą kontaktu niewerbalnego, głębokiego kontaktu, w którym nie za bardzo możemy udawać i kreować siebie. I możemy się tego wstydzić – tylko że tym razem nie chodzi o ocenę, lecz o ochronę siebie i powolne budowanie zaufania.

Och, ach, jaki głęboki filozof. I tylko gdyby pani poczytała Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, to znalazłaby dokładnie te sam treści. I identyczne wnioski.

No, ale gdzie tak z moralnością katolicką do seksu. Przecież to ciemnogród i zacofanie… Nawet jeśli to, co teraz z takim zachwytem pani sprzedaje jako ciekawe, choć nie najnowsze, podejście i genialne odkrycia, Wojtyła świetnie wiedział już w latach 50-tych XX wieku. Tak, ten okropny Wojtyła od sprzeciwu wobec antykoncepcji i traktowania z szacunkiem i odpowiedzialnością drugiej osoby, bo seks to nie tylko ciało a także więzi emocjonalne.

Tia.

PS

Esej „Ciało”, do którego nawiązuje dr Długołęcka, był wydany po raz pierwszy w latach 80-tych XX w. ==> KOREKTA (dobrze mieć czujnych czytaczy :)) eseje wyszły po raz pierwszy w 1963 r.

7 myśli nt. „Koziołek Matołek, wersja femino

  1. Myślę, że wielu koncepcja miłości opisana przez Wojtyłę wadziła nie ze względu na treści, ale proweniencję autora. Poza tym czas, w jakim ukazało się to wydawnictwo to czas poprzedzający epokę dzieci kwiatów, inne klimaty i oczekiwania. W jakiś sposób i sama implementacja Vaticanum Secundum 1962-1965) była skażona tym trudnym czasem, a co dopiero wartości związane z miłością i postrzeganiem drugie JA.

  2. Pani Długołęcka (Alicja zresztą) wypowiadała się kilka razy w Wysokich Obcasach i zalecała kobietom takie rzeczy robić, że to po prostu przerażające.

    • O, jak miło, że się znów pojawiłeś 🙂 Chyba wuguglam wywiady z nią, bo chciałabym wiedzieć, co polecała kobietom, a co uważasz za przerażające. Albo jakby ci się chciało wymienić ze dwa przykłady, to będę szczęśliwa 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s