Filotea szuka motywacji

Podjęcie każdego działania wymaga właściwej motywacji. Modlitwa też. Motywować można różnie, jeszcze w XVIII w. ks. Konarski SP zalecał motywator w postaci drewnianej giętkiej rózgi bądź porządnego, skórzanego paska. Pozwolę sobie jednakowoż nie zgodzić się z takimi metodami. Salezy też sobie pozwolił.

I aby nie tworzyć przez to próżni (owa ma zadziwiającą zdolność przyciągania Złego) wskazuje inną, mniej namacalną, żeby nie powiedzieć – mniej dotkliwą motywację. Najłatwiej objaśnić ją na parze.

Otóż: bierzemy dobre małżeństwo z niejakim stażem i przyglądamy się. Szybko zauważymy, że pomimo obiektywnej odmienności rysów twarzy, typów sylwetki i innych tym podobnych, są do siebie zadziwiająco podobni. A bierze się to zjawisko ze wspólnego przebywania i wzajemnego dążenia do budowania i zachowania więzi. Tak też jest z Chrystusem i nami. Chcemy z Nim zbudować więź? Chcemy być do Niego podobni i być znakiem Jego obecności w świecie? Trzeba nam z Nim przebywać. Najlepiej sam na sam. I nie chodzi tu wyłącznie o medytacje (choć Franciszek Salezy zaleca rozważanie zwłaszcza Życia i Męki Pańskiej), ale o bycie przed Nim; przy Nim. Jak dwoje bliskich sobie ludzi siedzących w jednym pokoju, każde zajęte swoim zajęciem, cisi i, choć pozornie nie nawiązujący ze soba kontaktu, to jednak ich RAZEM jest bardzo mocne.

Modlitwa jest właśnie takim RAZEM z Bogiem. Święty Franciszek wymienia cała listę skutków takiego współprzebywania: oświeca nasz umysł Boża jasnością, a wolę wzmacnia poprzez doświadczenie Bożej miłości. Rozwija nasze dobre chęci, wymywa niedoskonałości i gasi nieuporzadkowane uczucia.

Jako na najbardziej właściwą formę modlitwy Salezy  wskazuje na rozmyślanie. Winno się ono odbywać najlepiej przed południem, bo wtedy umysł jest najbardziej świeży (święty odradza poobiednie modlitwy, bo te mają tendencję do mutowania się w pooobiednią drzemkę co ani pożyteczne, ani zdrowe nie jest). Każda modlitwa winna się rozpoczynać od uświadomienia sobie, że przebywamy w obecności Boga i do Niego się zwracamy. Ważne i potrzebne są także modlitwy ustne, jednak jeśli podczas ich odmawiania zostaje nam dana jakaś szczególna myśl lub intuicja co do Bożego życia, lepiej nie skończyć modlitwy ustnej a pozostać przy tej myśli. Spod tej reguły wyjęty jest brewiarz, jako modlitwa do której określone grupy osób są zobowiązane (kapłani, zakonnicy, etc.). Modlitwa ma trwać godzinę, ale nie więcej i dobrze jest znaleźć sobie na nią właściwe miejsce (oraz wyłączyć komórkę i laptopa, że tak współczesnie dopowiem). Dobrze jest modlitwy ustne znać po łacinie (Modlitwę Pańską, Zdrowaś Mario i Wyznanie Wiary) i nie klepać ich pośpiesznie, ale starać się trwac także umysłem przy recytowanych treściach.

Jeśli w któryms dniu nie uda się odbyć modlitwy rozważania, trzeba modlić się aktami strzelistymi lub założyć sobie jakąś drobną pokutę za to uchybienie.  I ważne – Salezy poleca także różaniec. A ja za nim gorliwie przytaknę: różaniec koniecznie.

2 myśli nt. „Filotea szuka motywacji

  1. Lubię Salezego, ale myslę sobie , ze to RAZEM to jednak „troszkę” inaczej wygląda w małżeństwie aniżeli RAZEM z Bogiem. Małżonkowie tworzą MY i każde z nich zmienia się pod wpływem drugiego. Z Bogiem nie tworzymy MY, mozemy powiedzieć Ja i ON, Ja i Bóg, ale nie MY. Czy Bóg zmienia sie pod moim wpływem? To że ja sie zmieniam to oczywiste, ale On?

    • Chodziło mi o mechanizm upodabniania się, znany i kobietom, i mężczyznom właśnie z bycia z drugim. Jest to analogia, nie tożsamość do relacji z Bogiem i tym, co rózni te sytuacje jest właśnie to, że Bóg do nas się nie upodabnia. RAZEM także jest analogiczne. Chociaż z Chrystusem stanowimy jedno, właśnie na wzór relacji małżeńskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s