Kairologia

Jeden z najpiękniejszych fragmentów Biblii, dziś w pierwszym czytaniu:

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,  czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania, czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.

Tak, to Kohelet, dokładnie Koh 1,1-8. Życie pełne, harmonijne zawiera w sobie wszystkie te czasy. Grek powiedziałby zapewne, że wszystko ma swój kairos – czas właściwy, różny od chronos, będącego zaledwie rejestracją kolejnych zmian w nas i świecie.

Ewangelia dopowiada: jest kairos ukrzyżowania i kairos zmartwychwstania. Jeden ściśle powiązany z drugim mocnym splotem wiary (w Mającego Moc podnieść z mrtwych) i nadziei (na powstanie). Ale to potrafi dostrzec i przyjąć tylko miłość. Przyjąć, bo innej drogi do zrozumienia tej rzeczywistości nie ma: przyjąć i przeżyć. To nie moja myśl – to Newman tam, gdzie pisze o Maryi jako wzorze.

Tylko kairos miłości ogarnia cały chronos i sięga poza jego granice. Nieskończony.

6 myśli nt. „Kairologia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s