Koń dorożkarski a zbawienie

Ponieważ mamy dwoje oczu, potrzebne są dwie klapki, które zapobiegną poszerzeniu naszego pola widzenia. Władza i pieniądz. Pieniądz dający władzę i władza dająca pieniądze. Konie dorożkarskie nie czują nawet chęci ucieczki – widzą tylko to, w kierunku czego muszą się zwrócić pociągnięte lejcami, tempo ich poruszania się określa bat. Idziemy tylko tam, gdzie nas pociągną chwilowe namiętności, pędzimy popędzani lękiem przed upływającym czasem.

O tym, jak to przekłada się na nasze życie, jest w dzisiejszych czytaniach. Spodobała mi się myśl, którą o. Marcin wydobył na kazaniu: rządca póki miał pieniądze, nie potrzebował innych ludzi – dopiero ubóstwo otworzyło mu oczy na to, że ich potrzebuje.

Amos opisuje podobne bogate ubóstwo. Wyzysk bierze się ze ślepoty na innych, a ślepota nasila wyzysk, bo skoro nie mogę liczyć na oparcie w innych, muszę mieć tyle, żeby nigdy nie musieć na nich liczyć; żeby nad nimi panować.

Paweł pisze o tej sytuacji od drugiej strony: jesteście bogaci w duchowe dobra, więc dzielcie się nimi modląc się za tych, którzy nad wami panują. Nie zaślepia was władza ani posiadanie, więc dzielcie się, aby was także nie dopadła chciwość i nie zamknęła waszych oczu goryczą i żalem.

Różnica tylko jest taka, że dobra  materialne zawsze kiedyś się wyczerpują. Duchowe źródło nie ma dna. Mamy więcej.

10 myśli nt. „Koń dorożkarski a zbawienie

  • Uważam, że to już pora, by w KK rozpocząć debatę nad możliwością kapłaństwa kobiet. Wydaje mi się, że Biblia odczytana współcześnie pozwoli dostrzec w kobiecie jej zdolność do kapłaństwa.

   • Otóż nie, Biblia odczytana w każdych czasach powtórzy to samo: kobieta nie może być kapłanem. Ale tu nie ma miejsca na pełną argumentację, poza tym jeszcze jej nie dopracowałam, ale zapewniam, że istnieją bardzo mocne przesłanki teologiczne za tym, że to jedno mamy z głowy i mają się tym zająć panowie 😛

   • Nożżżż!!! To ja tu się sprytnie i talmudycznie podkładam się, by wszcząć debatę, a tu… lipa. Pani Redaktor okoniem staje i na dodatek zapowiada, że przedstawi wypracowane i domyślane potwierdzenie, że jednak Paniom od ołtarza wara.
    Ale, żeby nie było letko to i ja przygotuję się w tej materii (jeśli zdołam rzecz jasna) 🙂

   • To się zapowiada apetyczna dyskusja 🙂 A staję okoniem z wrodzonego lenistwa: czemu mam robić coś, w czym panowie już się realizują i nawet sobie to zastrzegli? 😀

 1. Tak pieniądze są albo nie a dobra nienamacalne te które posiadamy nigdy sę nie wyczerpią.posiadanie pieniędzy i władza często idą z sobą w parze Mam wrażenie że potrzeba ogromnej siły psychicznej żeby odnajdywać się na co dzień w tej szarej brutalnej rzeczywistości

  • W moim życiu wielokrotnie potwierdziła się zasada, że jak nie ma kasy, a są przyjaciele, to da się przetrwać. Gorzej jak się ma mnóstwo kasy a nikogo przyjaznego – nawet nie ma się z kim podzielić. Fatalnie.

 2. Halo! Pamiętaj, Elu, że kobieta JEST kapłanem, na mocy kapłaństwa powszechnego – a właściwie Kapłan jest tylko Jeden, a reszta w tym uczestniczy… Stąd możesz jedynie przygotowywać apologię w dziedzinie święceń.
  Oczywiście, mogę się mylić jako laik – a jako laikat mylę się na pewno 🙂

  Trochę mnie czasem irytuje – ale może to tylko moje mylne wrażenie – że jest w Tobie jakaś uparta wola apologetyki; i tak np. teraz już wiesz, że Biblia (cała)powtórzy to samo. Ale ja już CHYBA nie będę wchodził w zapowiadaną dyskusję, bo zdaje mi się, że przynajmniej my tu z sobą o tym rozmawialiśmy już, nie dochodząc wspólnych ustaleń.
  Pozdrawiam wszak wiernie i niezmiennie, z podziwem 🙂

  • Tak, w sensie kapłaństwa powszechnego jak najbardziej – przecież wiesz, że tu chodzi o kwestię święceń. A apologetyke lubię. Ten smak adrenaliny o poranku… lub wieczorem 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s