Dwa razy obrazki i nieco smęcenia NOMo-tradi

Na początek nieco ruchomych obrazków.

Fragmenty (!) filmu powołaniowego amerykańskich OP z lat 60-tych:

Film powołaniowy polskich OP z początku XXI w. (o jacie, jak to brzmi 😀 ):

Między filmami jest jakieś 40 lat różnicy, a o wiele łatwiej jest znaleźć  pomiędzy nimi różnice niż podobieństwa. To pokazuje jaka dużą zmianę w sposób myślenia o sobie Kościoła wniósł SVII.

Oba są czarno-białe i na obu widzimy panów w habitach. Ale zupełnie co innego jest akcentowane jako motywacja zostania zakonnikiem. Film starszy akcentuje jednorazowość decyzji i jej powagę. Jest o wiele dłuższy, spokojniejszy w obrazowaniu (i podejrzewam, że nie jest to związane wyłącznie z faktem, że współcześni bracia swój filmik nagrywali komórką 😀 ) i bardziej poukładany.

Inny jest podkład muzyczny – w pierwszym filmie głównie chorał, ciekawie też rozegrana scena ślubów ze stopniowym redukowaniem formuły od pełnej wersji do „Ja, brat…” W drugim hip-hop ze świetnym tekstem, taka współczesna forma świeckiego chorału (zaraz oberwę anatemą, ale jestem przygotowana na ten cios :D), dynamiczna, ostra, ekspresyjna.

Wreszcie starszy film w podtekście ma wymowę: „Zostań jednym z nas, będziesz kimś”. „Będziesz miał mistrzów, będziesz pracował nad poważnymi programami, będziesz sprawował ważne celebracje”. „Będziesz rycerzem prawdy”. Filmik współczesny akcentuje raczej: „Tu jest wolność, paradoksalna, bo wynikająca ze zobowiązania. Jesteśmy razem, będziemy głosić, ale na razie tu jest azyl; przestrzeń wspólna ‚poza’ rzeczywistością ulicy”. Jest też codzienność, której w pierwszym filmie tak wiele nie ma.

Dwa filmy, różnica trzech pokoleń. To współczesne bardziej pogubione, żyjące na krótszy dystans, przez to agresywne bądź ucieczkowe, ale tez bardziej ludzkie w swoim poszukiwaniu więzi. Mniej instytucjonalne czyt. formalne, bardziej relacyjne, choć bezradne jak przychodzi do pogłębiania tych relacji (to już sobie dośpiewałam z obserwacji pozafilmikowych i nie tylko u OP).

Myślę, że ta struktura, która była opatrzona i skostniała w latach soboru, dobrowolnie przyjęta przez współczesnych może wydać piękne owoce. Ale zamiast spokojnego powrotu mamy burzę w szklance wody. Lęk przed klasycznymi rytami na zasadzie „bo wujek stryjka mojego dziadka, który był sekretarzem szofera sekretarza kardynała Y powiedział, że ta msza jest bessęsu i tradsi przyjdą i zniszczą wszystko” generuje zachowania, które możemy zaobserwować patrząc na psa usiłującego podejść do jeża.

A możemy sobie nawzajem wiele dać. Póki co pozostaję fascynatką i zwolenniczką dobrze odprawianego NOMu (i nie sądzę, by to się zmieniło), ale też uczestnictwo w mszy trydenckiej mnie karmi wewnętrznie. Wskazuje na inne aspekty bycia przed Panem i uczy kontemplacji.

W końcu tu i tu jest TEN SAM Chrystus. Amen.

6 myśli nt. „Dwa razy obrazki i nieco smęcenia NOMo-tradi

  1. Cóż, z dynamizmem drugiego filmu bym polemizował. Jest gitarka i perkusja z automatu oraz głos, który można nazwać śpiewem, modlitwą, recytacją. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, potem przez sześć minut widz czeka, aż coś się stanie. I nic się nie dzieje. Paradoksalnie najmocniejszym środkiem wyrazu jest cytat z Pisma. Nowoczesność nie jest wartością samą w sobie. Jest klimat, ale mnie tu brakuje pomysłu, kompozycji.
    Pozdrawiam !

    • Myślę, że to z założenia miało byc tylko otwarcie. Ale coś z tym brakiem pomysłu na zakończenie jest: i w tym filmiku, i w literaturze (chociażby boje Sapkowskiego z cyklem o Wiedźminie czy coraz grubsze książki w ogóle. Autorzy się zaplątują narracje i w niej toną). A filmik stary, teraz pewnie autorzy inaczej go zrobili 🙂
      Odpozdrawiam! 🙂

  2. Powiem – kròtko, to ci dominikanie z „nowoczesnego” filmu potrzebuja dzisiaj o wiele bardziej tego świata ich poprzednikòw, niż oni świata „nowoczesnych” dominikanów; W każdym razie jako człowiek szukajacy ratunku duchowego zwròciłbym się w kierunku „świata starego” niż „nowego”; pzdr: )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s