Jak zostać suchym topielcem

Otóż bierzemy wywiad z biskupem i czytamy. Na przykład taki wywiad:

KAI: Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji to temat Kongresu Teologów Polskich, który za tydzień rozpocznie się w Poznaniu. Współczesnemu człowiekowi bliżej do odkrywania sensu czy bezsensu życia?

Bp Andrzej Dziuba: Człowiek jest dziś bardzo wrażliwy na siebie i na innych ludzi, stara się siebie lepiej zrozumieć. Często jednak staje bezradny, bezsilny, pyta o sens i bezsens życia, staje pomiędzy jednym a drugim.

Dobrze by było, żeby w takich poszukiwaniach człowiek uświadomił sobie, że jest osobą. Wtedy łatwiej będzie mu rozwikłać pytania, które zdają się nieść bezsens. Fundamentem każdej refleksji na temat: po co żyję, gdzie jest sens życia, jest uświadomienie sobie, że jestem osobą. Wówczas ta droga między sensem a bezsensem będzie mierzona nie tyle odległością, ale pięknem i wielkością siebie jako człowieka. Wtedy odkryjemy, że to człowiek jest największym sensem Boga na ziemi i że ja jestem tym, który może w prawdzie objawionej przez Boga, rozwikłać wszystkie sytuacje, które wydają się nieść bezsens.(podkr. moje)

Słowa, słowa, słowa, potok słów. A wierni bulgocą. Bo nie rozumieją.

Całość tutaj, polecam zwłaszcza fragment o tym, jaki powinien być język teologii. Tia.

6 myśli nt. „Jak zostać suchym topielcem

  1. Tak. Polecam również list o katechizacji. Bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza w kontekście ciągle pojawiającego się tam cytatu: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”… Oderwanie biskupów od życia zwykłych świeckich jest przerażające…

  2. Nie ma takiej przypowieści ewangelicznej, której teolodzy nie skomplikują i sprawią, że sam Jezus rozdziawiłby usta zaskoczony, że tak można rozumieć jego wypowiedź.
    Teologia stała się czymś oderwanym od kerygmy, swoistego rodzaju polem do intelektualnej ekwilibrystyki, czy zaspokajania naukowych ambicji duchownych.
    Wiem, że to radykalne ujęcie, ale prawdziwe… niestety.

    • Na szczęście sa tacy, którzy potrafią odczytać je współcześnie i głęboko duchowo. Wyliczalabym tu o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE, o. Dariusza Piórkowskiego SJ (świetne rozważania wielkopostne „Skarb w naczyniach glinianych”), o. Krzysztofa Wonsa SDS i wielu innych. Ciekawe, że żaden z nich nie wykłada…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s