… i oby nie CDN.

Oświadczenie rzecznika Watykanu

Tak więc zostaje utrzymane status quo. I dobrze. Tomasz Terlikowski na swoim blogu sugeruje, że sprawa była, tylko ją wyciszono – w to nie wnikam. I będę się modlić nadal.

Ale tak naprawdę chciałam o czym innym – nie wiem, czy zwróciliście uwagę na czytania w tym tygodniu. Bardzo wiele o miłosierdziu i szukania oparcia w Bogu. I do tego jeszcze przedwczorajsze wspomnienie św. brata Alberta. A dziś o tym, żeby nie opierać się na stanie posiadania, bo przy całym naszym staraniu nie jesteśmy w stanie dodać nawet jednego dnia do długości naszego życia. Odebrałam to jako bardzo adekwatny komentarz do wydarzeń.

Duża część Polski jest zalana wodami powodzi, gdzie nie wylały rzeki, tam podsiąkają wody gruntowe. Zbiory gniją na polach, nie ma też czym karmić zwierząt, jeśli udało się je ocalić. To jest to wołanie o miłosierdzie. Wielkie wołanie o podzielenie się naszym stanem posiadania. A jednocześnie naoczna lekcja jak ulotne jest oparcie w tym, co posiadamy. Że można wziąć kredyt na dom, postawić go i zostać jedynie z ratami do spłacenia. Że w ciągu nocy można zostać jedynie w samym ubraniu. Jeśli to mój dom by popłynął w dzisiejszym czytaniu bym usłyszała wezwanie do nadziei i potwierdzenie wsparcia od Boga. Mam nadzieję, że powodzianie też je usłyszą i jednocześnie doświadczą ludzkiej dobroci i pamięci. Dwa oblicza miłosierdzia: materialne i duchowe, tak namacalnie blisko i realnie do wypełnienia.

Sprawa poznańska: dostrzeżenie w tym wszystkim ludzi, a nie tylko polityki. To też jest jeden z wymiarów miłosierdzia. W tej sprawie tez widać, że miłosierdzie jest możliwe tylko tam, gdzie dokonało się pełne stanięcie w prawdzie, po obu stronach. Bez prawdy nie ma miłości, wystarczy zajrzeć do Hymnu o miłości św. Pawła, żeby się o tym dowiedzieć.

Miłosierdzie i oparcie się na Bogu. Mocno i dosadnie, prosto z lekcjonarza.

I tak już na koniec: olbrzymi szacun dla Pawła Kremera, naszego grafika, oraz ekipy razem z którą zorganizowali już dwa wyjazdy z darami do gminy Wilków, przez którą w tym roku dwukrotnie przeszła fala. Fajnie pomyślana pomoc, bo skierowana do konkretnych ludzi i będąca odpowiedzią na ich konkretne potrzeby. Paweł się odgraża, że w sierpniu będzie jeszcze jedna zbiórka: materiałów szkolnych dla dzieci z tamtych wiosek. Nie ma to tamto, groźby te przyjmiemy na klatę 😀 I znów coś się kupi.

4 myśli nt. „… i oby nie CDN.

 1. Pan Terlikowski kreuje siebie na człowieka od wszystkiego. Z doświadczenia wiem, że w takim przypadku jest się z reguły ogólnie do niczego…
  A co do całości zdarzeń – jedno jest pewne, kolejna runda spychania Kościoła do narożnika. A jeszcze się może zdarzy współczesny Babilon i niejaki Napieralski weźmie się za Zapateryzowanie Polski…

  • Ale z księdza optymista 😀 To w temacie Napieralskiego, bo póki co zapateryzację rozpoczął Komorowski podpisując ustawę o przemocy w rodzinie.

   Co do spychania: z pewnością to wypłynęło właśnie teraz z powodów politycznych, ale ta sprawa jest niewyjaśniona i przez to jest bardzo wygodnym narzędziem do bicia Kościoła po głowie. Jakby sprawy nie było, nie byłoby też narzędzia. W innych diecezjach też się zdarzały oskarżenia np. o pedofilię, ale w mediach o nich nich ma mowy, bo biskupi bardzo szybko reagowali i wyjaśniali sprawę. I nie było pożywki.

   Nie ma już christianitas, nie ma też komuny, za czasów której Kościół jako jedyna oaza wolności miał taryfę ulgową. Teraz jest czas, kiedy najmniejsze uchybienie będzie wywleczone na forum publiczne i odpowiednio nagłośnione. Nie ma wyjścia, trzeba przejrzystości.

 2. Pani Elu, jakoś mi w sercu zapadło zdanie: „zawsze spodziewaj się mniej, a będziesz mieć podwójny powód do radości”, stąd ten turpizm sui generis
  A co do przejrzystości – jestem całym sercem „za”. Tyle tylko, że nie każdy ma prawo do każdej prawdy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s