Weź płaski pędzelek

z wiewiórczego ogona, otrzyj go o policzek a następnie dotknij nim płatków złota. Przełóż je na drewno i delikatnie przyciśnij. Kiedy już cała powierzchnia będzie równo złotem przykryta, weź kieł dzika i wygładź, co odstaje.

Wbrew pozorom to nie magia, tylko opis pracy konserwatora. Tak mi się przypomniało w ramach debat pod poniższym wpisem. Fajna praca, może nieco trująca, bo utrwalacze cuchną, ale Mr Snape jako mistrz eliksirów, to może specjalistom od staroci naskoczyć 🙂

A, i chciałam donieść, że wyśledziłam kolejny (po witrażu) dobry obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa – u pijarów, w Przemienieniu Pańskim. Przy najbliższej okazji zrobie fotkem i wrzucem. Znaczy się: nie musi być kicz.

8 myśli nt. „Weź płaski pędzelek

  1. Chciałam zająć się konserwacją zabytków. ale marzenie trafił szlag w konfrontacji z szarą rzeczywistością, tj. koniecznością zrobienia „teczki” – a Joanna artystą nie jest, stać ją tylko na „zgapianie”. peszek.
    Zastanawiam się, czemu akurat kieł dzika. i który konkretnie 🙂

  2. Kicz jest dzielem a raczej wytworem rzemiosla pozbawionym artyzmu, czyms tandetnym, o niskiej wartosci, estetycznym bublem. Kiczem jest jelen na rykowisku, sztuczna roza z odpustu, disco polo, nieudolna imitacja sztuki. Jednak kicz takze jest produktem kultury, uproszczonym obrazm rzeczywistosci. Jednak moze wzbudzac emocje a chociaz nie ma wstepu na salony jest czescia naszego zycia, krzykliwej jarmarcznej zabawy, w ktorej bierzemy udzial z lekkim obrzydzeniem, wciaz aspirujac do tego, co wzniosle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s