Ciągnąc wątek psychologiczno-ojcowy

Poniżej kilka smakowitych porcji Bazylii(ów) z „Reguły”. Nic nie poradzę, że brzmią w większości jak cytaty ze współczesnych sesji terapeutycznych…

„Wszystko, w czym popadasz w przesadę, nie będzie prowadziło do niczego dobrego. Znajdź indywidualne, własne tempo i odczuwaj, jakich rzeczy wolno ci od siebie wymagać, jakich zaś nie. Wpływy z zewnątrz bądź zalecenia mogą być wprawdzie dobrymi pouczeniami, jednak to ty sam z siebie musisz podjąć decyzję.”

„Wsłuchaj się w siebie czego możesz wymagać od siebie i od swojego ciała. Wystrzegaj się jednak przesady i nie wymuszaj niczego.”

„Jeżeli w twoim pobliżu żyje ktoś, kto zaszkodził sobie poprzez brak umiaru, nie pogardzaj nim, lecz zaoferuj mu swoja pomoc, Zwracając się ku niemu, bądź rozważny i ostrożny, ponieważ nie chodzi wyłącznie o uzdrowienie ciała, lecz również o wyleczenie duszy. Pod żadnym pozorem nie wolno zaniedbać duszy, a wraz z nią także aspektu religijnego, w przeciwnym razie istnieje duże niebezpieczeństwo, że człowiek ten, mimo iż zostanie uzdrowiony na ciele, szybko z powrotem popadnie w swój brak umiaru.” (por. terapia 12 Kroków)

„Gdy odwiedzasz kogoś w szpitalu i wiesz o jego ciężkim stanie, nie narzucaj mu się z religijnymi słowami, lecz pozwól mu mówić tak, jak on chce. Jeżeli nie podoba ci się jego mowa, wielokrotnie błogosław go w swojej duszy. Spróbuj łagodnie skierować rozmowę na to, co istotne i co stanie się w przyszłości, i odpowiadaj na jego pytania jsano i z miłością.”

„Założenie ważne dla tego procesu dojrzewania polega na tym, byle stale szukać ciszy i pielęgnować milczenie. Pozwalaj jednak innym ludziom na wybór własnej, indywidualnej drogi duchowej, respektuj ją i nie narzucaj się.”

„Ze względu na Dawcę wszelkiego dobra i w podzięce kierowanej pod Jego adresem również i twoje posiłki stają się modlitwą. Twoje zachowanie zarówno w duchu, jak i na zewnątrz powinno być takie, jakby Stwórca był przy tobie: On raduje się wraz z tobą, gdy ty delektujesz się jadłem i napitkiem, aby otrzymać siłę i, po  posileniu się, z radością wypełniać swe zadania. Jeśli jednak jadasz więcej i częściej, niż to konieczne, marnotrawisz w niedobry sposób siły tkwiące w pożywieniu.”

„Otrzymałeś od Stwórcy określone dary, które należy odkryć i wnieść do stworzenia. Ważne, aby do głębi rozpoznać ten dar, który na tym świecie stał się twoim zadaniem, i – nawet na przekór wszelkim trudnościom – poszukiwać dróg, które pozwolą je zbawiennie wykonać.”

„Nie zwierzaj się wszystkim ludziom jednakowo. (…) Z drugiej strony nie zamykaj się, jeśli dręczą cię choroby fizyczne lub duchowe, lecz otwórz się przed kimś, kto cieszy się twoim zaufaniem. Jeżeli będziesz nosić wszystko w sobie, twoja choroba tylko się pogorszy.”

Cytaty za „Życie duchowe według reguł klasztornych”, Wyd. Św. Wojciech 2010 – szczerze polecam.

9 myśli nt. „Ciągnąc wątek psychologiczno-ojcowy

 1. Szczerze dziękuję za polecenie. W tej materii jedną z moich ulubionych lektur jest „Źródło na pustyni miast” o. P.M. Delfieux.

  • Oj tak, Delfieux jest bardzo OK. A ta książeczka, z której tu wzięłam cytaty, to zestawienie wszystkich pięciu reguł zakonnych, jakie mamy w Kościele Zach.: Bazylego, Augustyna, Benedykta, Franciszka, Klary i Ignacego z Loyoli. Fajny bryk do głównych nurtów duchowości. I pięknie wydana: w twardej oprawie, wielkość kieszonkowa. Tyle, że tłumaczenie miejscami skopane (np. klasyczny błąd: zamiast „prawosławny” to „ortodoksyjny” 😀 ).
   Dla mnie osobiście to teraz ważna lektura, więc zarażam, kogo mogę 🙂

 2. Reguły? A na co to świeckim? My nie musimy być dążyć do doskonałości, nie zostaliśmy (świeccy) powołani do „życia doskonalszego”. Wystarczy, że nie będziemy kraść, zabijać, kłamać…Nie potrafimy nawet kochać tych, których mamy do kochania a martwimy się o miłość nieprzyjaciół. Zycie Ewangelią jest bardziej skomplikowane niz nam sie wydaje. To jak Łucznictwo Zen; cięciwa łuku nie może byc ani zbytnio napieta ani poluzowana. Cała sztuka polega właśnie na zdolności zachowania we wszystkim umiaru. Ani nie można tracić nadziei ani mieć zbytniej pewności co do tego czy postepujemy właściwie.

  • Gdybyś zajrzała do Reguły Benedykta, to znajdziesz tam właśnie w jednym z rozdziałów następujące wskazówki: nie kradnij, nie zabijaj, nie kłam – reguły były pisane dla świeckich, przecież mnisi nie spadają z nieba jak ulęgałki z gruszki. Oni też startują z tego pułapu co wszyscy.

 3. No tak,nikt nie rodzi się mnichem. Są w tzw. świecie ludzie żyjący na duchowych wyżynach a samo noszenie habitu jeszcze o niczym nie świadczy. Może jest to bardziej deklaracja dążenia do doskonałości a co z tym człowiek robi to inna rzecz. Dziękuę za rady dla świeckich. Zdaje się, że wszystko jest w Ewangelii dla wszystkich ludzi i to powinno wystarczyć do dobrego życia.

 4. ..we wszystkim umiar ,a nie popadanie w przesadę.
  mieć wiele zainteresowań,ale pielęgnować tą najważniejszą .
  Mieć wielu ludzi wokół siebie,ale zwierzać się tej,która podobnie postrzega świat i wartości z nim związane.
  Okazywanie dobroci i uśmiechu,tym samym do nas powraca w relacjach z innymi-to takie proste,a my wszyscy tak umiejętnie komplikujemy sobie życie.
  A może dlatego,że ciągle uważamy ,że to co oczywiste to nieskuteczne.

  • Nie wiem, moze to raczej chęć szukania dodatkowego buzera; zostania kims wyjątkowym i w ogóle. Czasem pewien etap rozwoju – tez się przydaje. Trudno powiedzieć bez zmierzenia się z osobą, która szuka.

 5. ..tak właśnie, chęć zmierzenia się z osobą,która szuka,wtedy jest możliwość rozwoju i wzbogacenia swojej drogi rozwoju.
  ..ale nie każdy szuka
  tak jak nie każdy chce odnaleźć
  Wpis to tak proste,a jednocześnie trafne życiowo wartości
  Nam się wydaje,że trzeba się trochę wypalić,trochę zatracić,im więcej zagmatwanej filozofii,tym będziemy mądrzejsi w odkrywaniu nas samych.
  A to co proste,czasem jest najlepsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s