„Tylko Badeni dobrze cię ożeni”

Dziś w nocy zmarł o. Joachim Badeni OP, najstarszy polski dominikanin. Człowiek niesamowitego ducha i posiadający zdolność szybkiego budowania dobrych  relacji. Był autorytetem: takim prawdziwym, nie  merdialnym. To było widać po tym, jak odnosili się do niego młodzi bracia i jak często był cytowany na ambonie przez tych w średnim wieku. Za autorytet uznawali go także świeccy, także ci, którzy nie znali go osobiście – książki, których był autorem lub współautorem, zrobiły furorę na rynku czytelniczym.

Współcześni dominikanie, ale nie tylko oni, borykają się z pytaniem jak tworzyć duszpasterstwo ludzi w wieku 24 – 50, a tymczasem o. Badeni odpowiedź na to pytanie dobrze znał: rozwój własnego życia duchowego, karmienie owocami tego rozwoju przez kaznodziejstwo i liturgię, indywidualne prowadzenie tych, którzy właśnie przeżywają kryzys lub (jak w tytule) szukają swojego powołania lub sposobu jego realizacji. Proste jak drut: własna więź z Bogiem – dzielenie się nią – bycie dla innych.

Dobre kazania

Dobra liturgia

Dobre spowiednictwo

Te same wskazówki od samego początku, ale może dlatego to takie trudne, że takie proste…

7 myśli nt. „„Tylko Badeni dobrze cię ożeni”

  1. Ja bym jeszcze dodała punkt czwarty: wspieranie inicjatyw świeckich dorosłych, którzy przychodzą z konkretnym duchowym zapotrzebowaniem (na przykład na wspólnotę).

  2. [*]

    Człowiek odchodzi, ale jego dziedzictwo pozostaje. Przykład tworzenia duszpasterstwa, które rodzi się z rozwoju własnego życia duchowego jest mi bardzo bliski. Nieudolnie próbuję i uczę się wprowadzać tę wskazówkę we własne życie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s