Wszelkiemu złu winne są kobiety (oraz pijarzy)

Jędrzej Kitowicz, Opis obyczajów za panowania Augusta III, t. I

„Księża pijarowie – prawda – konwiktorom swoim dawali tak jak i w publicznych szkołach nauki duchowne, inspirowali im pobożność przez zwyczajne młodzieży exercitia, spowiedzi miesięczne, egzorty w oratoriach, ale w pewnych czasach wyprawiali komedyje, do udawania których chłopców piękniejszych za panny, mniej gładszych zaś lub żwawszych za kawalerów przebierali, potem w każde ostatki zapustne prowadzali swoich konwiktorów do jakiej kompanii panien z umysłu na to zebranych, z którymi oniż konwiktorowie rozmaite tańce na kształt popisu z nauki odprawowali. A tak jeżeli im cokolwiek nabili głowy pobożnością przez nauki duchowe w oratoriach, to wybili wcale na komedyjach przez naśladowane umizgi do kobiet i przez prawdziwe zaloty zapustne i tańce z kobietami; co wszystko po trosze skłaniało do rozwiozłości obyczajów, a rozwiozłośc do pogardy wiary, pogarda zaś do deizmu.”

I tak oto mamy zaiste prosto wyłożone jak Stanisław Konarski SP swoją reformą szkolnictwa się do upadku Rzplitej przysłużył 😀 Ech, bo wiarę to się w sercu nosi, a nie w głowie… Nic dziwnego, że jak krew konwiktorom z głowy odpływała, to dochodzili do wniosku, że Bóg daleko i nie patrzy 🙂

Tak na marginesie polecam rewelacyjne wydanie Opisu… marki Ossolineum&DeAgostini. Do nabycia w mekce poszukiwaczy dobrej literatury, czyli taniej książce 😉

4 myśli nt. „Wszelkiemu złu winne są kobiety (oraz pijarzy)

  1. Żal się przyznać (bo to dawno było…), ale ja pamiętam doskonały spektakl „Obyczajów” Grabowskiego z Teatru Stu, choć tylko w realizacji telewizyjnej, nie tak dawno przypominanej zresztą przez TVP Kultura, a kto wie – może ktoś to wyda. Łzy i ból całego ciała – ze śmiechu.
    BTW „Żeleznowa” ponoć słaba, czytałem.

    • O, a gdzie czytałeś, że słaba? Nie, że wątpię w recenzje, tak informacyjnie sie pytam 🙂 A Grabowski to mistrz, Kitowicz też zresztą- cudne są te jego zapiski.

  2. Link do e-teatru posłałem umyślnym, a tu jeszcze dopiszę, że ponoć Grabowski będzie wznawiał „Obyczaje” – pewnie w Krakowie, choć nie mam pewności, czy na Krasińskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s