Poczuciem winy prosto w oczy

Myślę, że w odcinku reality show pod nośnym tytułem: „Jak się bawi judejska arystokracja?”, w którym jako dodatkowy buzer występuje finalistka „Palestina’s got talent”, Salome, Jan Chrzciciel byłby na straconej pozycji.

Za drętwy.

Nawet przed ścięciem.

Nie dziwmy sie więc Herodowi, że po przeliczeniu głosów poszedł jednak za głosem ludu i wykorzystał Jana Chrzciciela w jedyny powodujący chwilę dreszczyku sposób, a więc pozbawiając go głowy. W tym przypadku jego fascynacja prorokiem miała jedynie głos doradczy, takie tam wybredne jury.

I tu zabawa się skończyła, za to król został z oblepiającym wszystko i zaciemniającym pole widzenia poczuciem winy. Kiedy donosza mu o działalności Jezusa, jest pewien, że to Jan zmartwychwstał. Wszyscy snuja domysły, a on jest pewien. Tyle, że to fałszywa pewność.

Innych przed uwierzeniem w to, że Jezus jest mesjaszem, powstrzymywały ich żądze. Heroda poczucie winy. Zafałszowało jego poznanie, oślepiło go i zamknęło na głos Boga.  Bo to bardzo wygodny stan – psychiczne samobiczowanie, skrajna asceza, samozniszczenie – wszystko tylko po to, żeby nie wyrzec się grzechu i nie zmienic swojego życia.

Jakże przewrotne i skuteczne.

Szatańsko przewrotne i skuteczne.\

PS. Pod wpływem dzisiejszego kazania o. Józefa Puciłowskiego OP uznałam, że konieczne jest tu pewne dopowiedzenie: idąc za jezuicką szkołą duchowści rozróżniam poczucie winy (destrukcyjne) od wyrzutów sumienia (budujące). Wyrzuty sumienia stymulują przemianę, bo sumienie odnosi nas do Boga i Jego wezwania do nawrócenia oraz danej przez Niego łaski.

Jedna myśl nt. „Poczuciem winy prosto w oczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s