Medyczno-medialna zgadywanka

Tekst pierwszy: ” Czy pandemia świńskiej grypy to oszustwo?” mbsi* „Metro”, autor: Jacek Różalski

Zasadniczo tekst o tym, że istnieja poważne zastrzeżenia co do decyzji WHO o ogłoszeniu pandemii grypy od-tucznikowej. Informacje jednoznacznie wskazujące na aferę podane w środku tekstu, zaś wszelkie wątpliwości podane na poczatku i końcu, a więc w miejscach, z których informacje najlepiej się zapamiętuje, a w wytłuszczonej wyrzutce dramatyczna informacja o liczbie zgonów. Podana bez komentarza czy informacji w jakiej skali umarło te kilkanaście tysięcy osób – kraju? Europy? świata? Na początku czytamy, że pandemia bardzo prawdopodobnie, że nie ma miejsca, co jednak autorowi nie przeszkadza podać w ostatnim akapicie, że WHO nie chce badać procesu, który doprowadzil do ogłoszenia pandemii, dopóki pandemia nie ustąpi.  To ona jest czy jej nie ma w końcu? I po czym mamy się zorientować, ze ustąpiła? Bo WHO ja odwoła? Monty Python nie powstydziłby się takiego dowcipu, klasa równa skeczowi o Ministerstwie Głupich Kroków 🙂 Gloryfikację min. Kopacz w tekście pominę. Tu raczej należałoby gloryfikować naszą dziurę budżetową.

*mbsi – my beloved source of inspiration (moje ukochane źródło inspiracji)

Tekst drugi: uzasadnienie, jakie podali eksperci farmeceutyczni po ujawnieniu raportu o skutkach dopuszczenia pigułki „dzień po” do niekontrolowanego dostepu (Hiszpania)

Wyniki badań sa następujące: „Dokument Agencji podaje, że wśród 1379 kobiet przebadanych po zażyciu przez nie co najmniej jednej pigułki „dzień po”, u 426 (prawie 31%) stwierdzono krwotoki, 189 (13,7%) odczuwało nudności, 184 – zmęczenie, 183 – bóle podbrzusza, 142 – bóle głowy, a szereg innych kobiet skarżyło się na bóle piersi, biegunki, wymioty i zawroty głowy.” (całośc informacji na loolek.pl)

Raport powstał 4 miesiące po wejściu w życie ustawy, wskazuje na to, co wszyscy poważnie traktujacy swój zawód i pacjentów lekarze wiedza od dawna: pigułka dzień po, tak samo jak wszelkie leki sterydowe, ma powazne skutki uboczne, ze śmiertelnymi włącznie. Wystarczy, że ją weźmie kobieta ze skłonnoscią do zakrzepicy lub bedąca na rygorystycznej diecie odchudzającej, lub mająca zaburzona gospodarkę płynów w organiźmie, a może się to dla niej skończyć tragicznie. To z tego powodu jej wydawanie wymaga recepty, nie dlatego, że ktos się uparł utrudniac innym życie.

Jak ujawnienie tego faktu zostało skomentowane przez ekspertów? „Konsultowani w sprawie raportu eksperci-farmaceuci nie chcieli się odnieść do tego opracowania, gdyż – ich zdaniem – logika podpowiada, że oceny ewentualnego ryzyka związanego ze stosowaniem danego preparatu należy dokonywać przed zmianą formalnych zasad używania go, a nie potem.”

Tłumacząc z polskiego na nasze: my juz na tym zarabiamy, więc nas reszta nie obchodzi. Łykajcie, drogie panie, tylko upewnijcie się, że przed połknięciem zaplaciłyscie za tabletkę…

WNIOSEK:

Media mediami, specjaliści specjalistami, ale najważniejsze to przyglądać się z otwartością rzeczywistości i słuchać swojego zdrowego rozsądku. To bardzo często przekłada się wprost proporcjonalnie na stan kieszeni i nie tylko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s