Gotowiec cytatowy

Po krótkiej przerwie „Metro” znów zaczęło mnie inspirować. Dziś padło na ten oto cytacik z recenzji filmu „Brudny Harry”:

„Gdy bohater chwyta za broń, kibicujemy mu z całego serca, bo w interesie prawych obywateli zamiata odpady. „Harry Brown przypomina o kilku oczywistościach. Że na ulicach pełno syfu. Że (…) (podkr. moje)”

Jeśli ktoś mnie teraz kiedyś zapyta jaka jest rózniaca między mentalnością ewangelii a mentalnością świata, to mam gotowca: człowiek na poważnie żyjący Słowem nie określi innego człowieka, nawet najbardziej upodlonego i agresywnego jako „odpadu” czy „syfu”. I cytowanie, jako kontry do tego stwierdzenia, fragmentów oficjalnych wypowiedzi tzw. chrześcijańskich polityków czy osób, które traktują katolicyzm jako sposób na zrobienie kariery nie zmieni mojego przekonania: człowiek żyjący ewangelia nie dzieli ludzi na kasty – NAS: inteligentnych, czystych, o odpowiednim statusie materialnym, ONYCH: mniej wykształconych, mniej ustawionych, ale niegroźnych; oraz odczłowieczony SYF: zmarginalizowanych, brudnych a przede wszystkim niebezpiecznych dla naszego uporządkowanego świata. 

Jezus mówi jedno: „Jesteście braćmi. Nawet jeśli twój brat zgrzeszy, ale przyjdzie prosić o przebaczenie: przebacz. Zawsze wtedy przebacz. A jesli nie przyjdzie, pamiętaj, że ma swoje miejsce w sercu Boga i tego miejsca nikt mu nie odbierze, więc szanuj go, nawet jeśli on cie nie szanuje”.  Co nie oznacza braku upomnienia czy obrony w razie ataku. To oznacza szacunek, tylko i aż.

To jest bardzo trudne. To jest wręcz nadludzkie wymaganie, ale otrzymaliśmy łaskę. To nie jest puste słowo, ale realna siła, z której możemy korzystać. Na przykład po to, żeby dorastać do przebaczenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s