Banalna metafora

Małżeństwo jest jak taniec. Banał, prawda? Mądrość z gatunku oczywista oczywistość rodem z hojnie pociągniętych lukrem kartek pocztowych dla gimnazialistek. Czasem jednak warto zeskrobać lukier. Co Państwo powiedzą na to, żeby małżeństwo zobaczyć tak:

Taniec? Taniec. Ale bynajmniej nie lukrowany i banalny. I nie przypadkowo wybrałam fragment z „Zapachu kobiety”: na nim widać najwyraźniej, że taniec to kwestia zaufania prowadzącemu partnerowi. W tym przypadku jest to dodatkowo trudne zadanie – Al Pacino gra przecież niewidomego. Jak tańczyć z kimś, kto cię nie widzi, bo jego świat zacieśnia się do słuchu, dotyku i zapachu? Taniec zaczyna się od prostych kroków, zgrania podstawowych ruchów i rozwija się powoli, w miare jak wzrasta wzajemne zaufanie partnerów, a także zaufanie mężczyzny do samego siebie.

To bardzo ważny punkt – zaufanie mężczyzny do siebie: miłość to taniec towarzyski, wymagający kogoś, kto będzie decydował o kierunku ruchu, sposobie jego wykonania, kolejnych krokach – jeśli bedzie to osoba niepewna lub zbyt rygorystyczna wspólny ruch utraci swoje piękno i stanie się katorgą. Istnienie prowadzącego nie zdejmuje oczywiście z drugiej strony odpowiedzialności za pilnowanie jej części parkietu i wsłuchania się w partnera. Tango ponadto ma to do siebie, że pomiędzy partnerami jest nieustanne napięcie, odejścia i powroty, ale wciąż pozostaje wzajemny chwyt dłoni. Więź.

Tej metafory można użyć wobec małżeństwa z jeszcze jednego powodu: wewnętrzne życie Boga, relacje między Osobami Trójcy opisywane są właśnie jako taniec. Perychoreza. Bóg tańczy siebie, bo kocha i ta miłość jest nieustannym rodzeniem Drugiego przez bycie z Nim w relacji. Miłość jest jak taniec.

6 myśli nt. „Banalna metafora

 1. A ja tak przyziemnie i do końca nie wiem, dlaczego (skojarzyło mi się jakoś, neurony czasem płatają figle 😉 )… Oglądałam wczoraj „Kiedy Harry poznał Sally”, w sposób chyba najlepszy dla filmów, a mianowicie bez końcówki (bo kaseta była za krótka 🙂 ). Istnieje tyle różnych możliwości, jak potoczą się losy bohaterów. I co z tego, że wiem, jak się potoczą w filmie? W erze po „Ucieczce z kina Wolność” wszystko zdarzyć się może 🙂

  Przepraszam za banalność wypowiedzi, ale wiecie… piątek… 😀

 2. Mnie uderzyła wymowa tej sceny: facet jest ślepy.
  Dziś z dwoma zaprzyjaźnionymi małżeństwami doszliśmy do takiej konkluzji 🙂
  To nie żart, mądra kobieta widzi znacznie dalej, niż mężczyzna, z zasady skupiony na jednym zadaniu.
  To kobieta w większym stopniu odpowiada za harmonię w tym tańcu, ma znacznie większe możliwości działania, niż zaślepiony mężczyzna.
  Pozdrawiam !

  • Z punktu widzenie kobiety, której zdarzyło się tańczyć z różnymi partnerami, powiem ci jedno: kobieta nie odpowiada za harmonię tańca. Jęsli partner nie zna kroków, nie czuje rytmu, nie potrafi dać ponieść się muzyce, to jest dramat a nie taniec. Kobieta jest w takim wypadku bezradna. I cierpi.

   Ale z tym zaślepieniem to ciekawy ślad, ale chyba na inną metaforę 😀

 3. Z punktu widzenia faceta, któremu zdarzyło się tańczyć z róznymi partnerkami powiem jedno: kiedy kobieta nie wykazuje pewnego rodzaju uleglości i próbuje sama prowadzić to tez jest dramat. To zjawisko postrzegam jako nieumiejętność wchodzenia w ten rodzaj subtelnego dialogu, jakim jest taniec w parze. Za harmonię zatem odpowiadają dwie strony. Facet, który potrafi pewnie i subtelnie prowadzić i kobieta, która wykazuje delikatną uległość i umiejętność słuchania. Taki podział ról powoduje, że jest pięknie, a obydwie strony mają z tego dużą przyjemność.

  Metafora tańca świetnie pasuje mi do opisu nie tylko relacji małżeńskich ale i damsko męskich wogóle. Kobiety, które usilnie chcą same prowadzić facetów to na przykład wojujące feministki. Osobiście nie tańczę z takimi. Szkoda życia na przepychanki wokół tego kto ma prowadzić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s