Pokolenie innego mitu

Reklama książki na przystankowej wiacie. Okładka jest graficzna: wygięte w łuk ciało młodego mężczyzny z resztkami czarnych skrzydeł w smudze czarnych piór. To, że przedstawia ona Ikara, dotarło do mnie dopiero po kilku dniach – cóż, wczesne godziny poranne raczej nie są moją ulubioną porą na myślenie.

Wykonane przez genialnego ojca i przypięte Ikarowi skrzydła rozpłynęły się pod wpływem słonecznego ciepła. Syn uwierzył, że może wszystko – widok złocistego wozu Heliosa uwiódł go, więc czemu miał sie oprzeć pokusie? Nie miał dedalowego doświadczenia walki, poszukiwań, ciemności. Jego skrzydła były mu po prostu dane.

Myslę, że to idealny mit dla współcześnie dorastającego pokolenia młodych. Nie mit o Narcyzie, chociaż tak sugerują psychologowie. My jesteśmy narcyzami, naszym dzieciom grozi zostanie ikarami. Wzbiją się wysoko ignorując nasze ostrzeżenia, zbyt wysoko w wirtualnej szklarni a potem opadną w chaos. Brak im doświadczenia granic a tym samym rozumienia potrzeby więzi. Dają się łatwo uwodzić niebezpieczeństwu i nie potrafią tworzyć głębokich relacji, które powstrzymałyby ich upadek. Chcą mieć, ale nie chcą się wysilać, aby mieć. Ma być łatwo i pięknie.

Doświadczenie oczekiwania i starań jest konieczne w życiu, nie należy zaniedbywać nauki o walce…

Jedna myśl nt. „Pokolenie innego mitu

  1. Bardzo trafne spostrzeżenie. Na co dzień obserwuję dwa osobniki z tego dziwnego gatunku. Inteligentne bestie, juz widać, że dojdą daleko, jeśli… nie przewrócą się na banalnych sprawach, na najdrobniejszych trudnościach.
    Brak im doświadczenia granic, świadomości granic, której można doświadczyć tylko ocierając się o nie własną skórą.
    To jak zwiedzanie świata samochodem – przejedziesz setki mil, ale nie poczujesz ani pyłu drogi, ani nie docenisz krajobrazu. I co z tego, że jesteś tak daleko?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s