Rodzinnie

Półmrok, wczesna pora, w miarę ciepło i do tego wyliczanka – tylko zasnąć kiwając się w rytmie: Abraham była ojcem Izaaka, Izaak ojcem Jakuba, Jakub ojcem… Co jakiś czas głębsze kiwnięcia w chwilach, kiedy padają szersze szczegóły: a to że matką  Faresa i Zary była Tamar, Booza Rachab a Obeda Rut. Nudne. Jedno z  najnudniejszych czytań całego sezonu.

A może niekoniecznie?

Jeśli przeczyta się Stary Testament, zwłaszcza księgi historyczne, ta wyliczanka nabiera rumieńców, miejscami nawet robi się z tego niezła obyczajówka, jakiej nawet Super Fakt czy inny Express by sie nie powstydziły. Klimat w stylu rodzinnego spotkania wzmocnionego kilkoma butelkami z zawartością o sporym voltażu. „A pamiętacie ciotkę Zdziśkę?… Ty tam Zeniu nie podskakuj, nie pamiętasz co twój ojciec narobił w 57-mym?… Oj Heniek, Heniek a czyja lojalka leży w IPN-ie, co?”

W genealogii Wcielonego Boga znajdziemy (m.in.):

– Judę, którego uwiodła owdowiała synowa, wymieniona zresztą z imienia (Tamar) oraz jednego ze zrodzonych z tego współżycia bliźniaków,

– Rachab, która była prostytutka w Jerychu i pomogła Izraelitom zdobyć to miasto,

– Salomona, który na starość został bałwochwalcą, bo chciał się przypodobać żonom-pogankom,

– królów izraelskich, którzy zdradzali sojuszników, odrzucali kult Jahwe i mordowali słabych,

– wygnańców w Babilonii,

– potomków królewskiego rodu, którzy spadli do poziomu rzemieślników chodzących od wioski do wioski w poszukiwaniu pracy,

itd., itp…

Wniosek z tego wszystkiego jest bardzo optymistyczny: Jezus też pochodził z dysfunkcyjnej rodziny. Jak po Nim i po Maryi widać – to ograniczenie da się przekroczyć. Historię naszych przodków nosimy w sobie, ale ona nie musi panować nad nami. Wystarczy podjąć wysiłek metanoi – zmiany myślenia, nawrócenia, złamania schematów i otworzenia się na nowe. Wystarczy otworzyć się na Ducha a On, Stwórca Nowych Światów, stworzy nas na nowo.

To Boże Narodzenie to może być Twoje narodzenie. Wybierz życie.

2 myśli nt. „Rodzinnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s