Odgrzewanie kotleta

 Kotlet pochodzi z działu półproduktów garmażerii Onet.pl, import z UK (Telegraph.co.uk) i jest z niedzieli. Oddawałam się wtedy przyjemnościom urlopowania, więc po kotleta sięgnęłam dziś.

Pani profesor Ellen van Wolde „przeanalizowała jeszcze raz oryginalny hebrajski tekst (pierwszego wersetu księgi Rodzaju, dodatek mój) i „umieściła go w kontekście całej Biblii”, jak również w kontekście innych przypowieści o stworzeniu, począwszy od starożytnej Mezopotamii.” I z tego wynikł jej wniosek, że niesłusznie uważamy Boga za Stwórcę, bo „bara” oznacza „przestrzennie dzielić” a nie (i tu chyba w wywodzie pani profesor zabrakło słowa „tylko”) stwarzać.

Moje spotrzeżenia sa następujące:

1. Coś podobnego już było – gnostycy na to wpadli tak ok. II w. po Chrystusie.

2. Stwierdzenie: „umieściła go w kontekście całej Biblii” obawiam się, że oznacza w tym wypadku wrzucenie czasownika w wyszukiwarkę wersetów w Biblie Works i przeanalizowanie uzyskanych wersetów, w których czasownik występuje, bez odnalezienia miejsc, które odnoszą się do aktu stwórczego, choć czasownik tam nie zachodzi. Przy takiej metodzie pracy można dojść do budującego wniosku, że w „Nad Niemnem” nie ma ani słowa o powstaniu styczniowym, chociaż powstanie jest tam wspominane prawie na każdej stronie. Ale może, żeby tak czytać tekst, trzeba mieć za sobą doświadczenie cenzury i pilne, wielopokoleniowe studia w szkole mowy ezopowej? Polska matecznikiem biblistów! 😉

3. Język hebrajski jest językiem obrazów, nie pojęć. Kiedy Izraelita chciał powiedzieć, że jest mu smutno, mówił, że mdleją mu nerki – czy to należy interpretować jako genetyczne obciążenie tamtej społeczności bliżej niezidentyfikowaną chorobą układu moczowego? Aż strach pomyśleć jak nalezy w tym świetle zinterpretować idiom: „na czole” czyli „przed”…

4.  Uznanie, że zanim Bóg zaczął stwarzać rośliny i zwierzęta, istniało już coś (PraMatka, Chaos, Otchłań czy jak tam to nazwać), oznacza, że to coś jest Bogiem albo zostalo przez innego Boga stworzone. I jak z tym pogodzić chociażby takie stwierdzenie, jak to z Pwt 4,39: „Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.”? Nawet jesli przyjmiemy ustalenia, że Pwt powstała już po niewoli babilońskiej, to i tak nie zmiaenia to faktu, że należy do Biblii i to do jej fundamentalnej cześci – Pięcioksięgu.

Cała teologia Biblii opiera sie właśnie na tym twierdzeniu, że świat zostal stworzony SŁOWEM, czyli przez Boga ex nihilo (z niczego). Jeśli odbierzemy Bogu ten atrybut, przestaje On byc Bogiem a Biblię możemy czytac dzieciom na dobranoc na zmiane z „Małym Księciem” i „Kubusiem Puchatkiem” (hm, może dlatego w niektórych niemieckich kosciołach ten pierwszy tekst czytuje się zamiast któregoś z czytań? Po prostu oni na to wpadli juz wczesniej i wyciągnęli praktyczne wnioski? hehe).

5. Argument o tym, że w innych mitologiach występuje Praocean i stwarzający bóg rozdziela, jest o tyle absurdalny, że własnie subtelne róznice pojawiajace się w tekscie biblijnym są wskazówką na jego Boże natchnienie. Pani profesor najwyraźniej nie odrobiła zajęc z teologii fundalmentalnej albo miała zamiast nich wyłącznie religiologię. Poza tym czemu wszystkie teksty dotyczące danego fenomenu i pochodzące z danej epoki mają być identyczne?

Argumentów jest jeszcze kilka, te tak na szybko mi przyszły do głowy. Ech, współcześni humaniści, co z nami się porobiło 😦

Jedna myśl nt. „Odgrzewanie kotleta

  1. Ludzie są śmieszni łudząc się, że poznają prawdę o początku. Obawiam się, że kosmos to tylko część rzeczywistości. Nasze biedne dusze tęsknią za innym wymiarem i nie bardzo sobie radzą w tym, w którym są (kosmos).Biblia mówi prawdę. Ale jeszcze trzeba umieć ją usłyszeć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s