Czwartek po konferencji o napro

Musiało mi się poukładać a zbędne szczegóły wyparować i dlatego dopiero dziś piszę. Mała uwaga: wrażliwych na opisy anatomiczne uprasza się o nieczytanie 🙂

Wiecie, że macica w kamerze laparoskopu wygląda jak smutny ogr (taki z obwisłymi uszkamy) a sama laparoskopia przypomina granie na playstation (rękami wykonuje się manipulacje, ale ich efekty widzi się na ekranie przed sobą)? Przypuszczalibyście, że mężczyzna, który ma bardzo ma małe ejakulaty i prawie w ogóle nie ma w nich plemników, jednak może zostać ojcem? Nawet prowadzący go lekarz konsultant napro się poddał (kuracja witaminowo-antybiotykowa nie przyniosła efektów) a oni po kilku miesiącach jednak zaszli. Naturalnie, dodam. Zwątpienie lekarza było tak wielkie, że nawet delikatnie podpytał pacjentkę, czy to jej mąż jest ojcem tego dziecka :D. Jest. Ale to nie był cud – kobieta przeszła operację laparoskopii, która podniosła płodność pary na tyle, że nawet nędzne wyniki męża nie przeszkodziły w poczęciu.

Bo tak poza tym to nie ma czegoś takiego, jak płodność męża lub żony: jest płodność pary. Ten sam człowiek w parze z jedną osobą będzie bardzo płodny, podczas gdy związany z kim innym będzie miał problemy z poczęciem. Płodność małżonków jest wypadkową stanu zdrowia, stylu życia i „bagażu” genetycznego a co za tym idzie płodności ich obojga.

Tak w temacie panów: to nieprawda, że w postępowaniu terapeutycznym w naprotechnologii ich się pomija. Lekarze konsultanci stosują wiele leków i suplementacje określonymi substancjami, które wspomagają męską płodność. Oczywiście wymagana jest także zmiana stylu życia, w tym rezygnacja z picia… kawy i herbaty. Z banalnego powodu: kofeina obniża poziom testosteronu.

I na koniec historia zasłyszana w kuluarach: do jednej z instruktorek zgłosiła się para po 40-stce, od kilkunastu lat starająca się o dziecko. Zostali przeszkoleni w kwestii prowadzenia obserwacji i kilka miesięcy po ich rozpoczęciu, bez poważniejszego leczenia poczęli dziecko. Zyskanie dzięki obserwacjom kontaktu z własnym ciałem wystarczyły, żeby ich problem został rozwiązany. Brzmi jak bajka bądź tania reklama? Być może, ale jest to fakt a nie efekt twórczości braci Grimm tudzież innego Andersena.

Życie bywa zaskakujące, czasem trzeba po prostu  dać mu szansę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s