Małżeństwa niesakramentalne, part III

„…jeśli moje życie ma objawiać prawdę o Bogu, w tym przypadku o Jego nieodwołalnej miłości do człowieka, musze być Mu posłuszna. Muszę Mu zaufać, że to cierpienie ma sens. I wytrwale Go o ten sens pytać.” Stwierdziłam, że strzeliłam tu za duży skrót myslowy i teraz spróbuję go rozwinąć 🙂

Za czasów króla Jeroboama w Izraelu był pewien prorok, który ożenił się z prostytutką. Bóg mu tak kazał. A kiedy prostytutka po urodzeniu prorokowi dwójki dzieci (są określone jako „dzieci nierządu”, co sugeruje, że pani niekoniecznie przestała świadczyć usługi dla ludności) już całkiem oficjalnie wróciła do zawodu, Bóg kazał jej mężowi ponownie ją wykupić z domu publicznego i sprowadzić z powrotem do domu, aby nadal byla jego żoną. Prorok miał na imię Ozeasz i trzeba przyznać, że , mówiąc oględnie, z racji powołania życie osobiste niezbyt mu sie układało.

Jak innemu prorokowi – Jeremiaszowi. Ten z kolei na prośbę Boga żył w celibacie. Jego bezżenność także była znakiem, który miał ludowi coś uświadomić. Obaj ci prorocy mówiąc o relacji Jahwe i Jego ludu używają metafory miłości: Bóg związał się Przymierzem ze swoim ludem tak, jak mąż wiąże się z żoną. Zrobił to z miłości (piekne opisy tego uczucia znajdziemy u Ezechiela): siła tego uczucia sprawiła, że nawet kiedy Izrael zaczęła Go zdradzać, starał się zrobic wszystko, żeby nie musieć jej karać. Ozeasz swoim życiem opowiada o tym, jak Bóg odbiera zdradę swojego ludu, Jeremiasz o konieczności poniesienia konsekwencji zdrady: Jerozolima będzie zniszczona i samotna, jak on.

Prorocy. Każdy, kto uznaje Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela, pełni trzy posługi: kapłańską, królewską i prorocką a to znaczy między innymi, że jego życie ma być objawieniem prawdy o Bogu w świecie, jak tym objawieniem było życie proroków Starego Testamentu. Wierność raz złożonemu ślubowaniu mówi: Bóg jest wierny. Daje ci wolność. Możesz liczyć na Boże miłosierdzie. Możliwa jest miłość wierna aż po heroizm. I skoro nawet człowiek potrafi tak kochać, to jak mocno musi kochać Bóg?

3 myśli nt. „Małżeństwa niesakramentalne, part III

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s