Słownik słów passe, literka „p”

POKORA

1. «świadomość własnej niedoskonałości»
2. «uniżona postawa wobec kogoś»
 
Tyle słownik, jeśli jednak chcieć poszukać chrześcijańskiej definicji pokory, będzie ona nieco inna a nawet zasadniczo inna, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę pierwsze zacytowane znaczenie.
 
Chrześcijańska pokora to w oryginale „tapeinofrosyne”, czyli „mniej-rozumienie” (w łac. to przyjmie odcień zanurzenia się w prochu ziemi [humus] ponieważ słowo to brzmi: humilitas), bardzo bliskie temu, co pisze św. Paweł: „w pokorze oceniając jedni drugich za stojących wyżej od siebie” (Flp 2,3). I tu mała glossa, konieczna do przyjęcia tej postawy właściwie: to, że ktoś stoi wyżej ode mnie nie oznacza, że ja nie mam wartości.
 
Pokora jest to postawa uznania, że drugi jest w stanie powiedzieć/pokazać mi coś, czego mi brak lub czego nie jestem w stanie poznać lub zrobić. Jego sposób postrzegania świata, rozumienia Boga, widzenia mnie jest (tak samo jak mój) jedyny w swoim rodzaju, niezastępowalny, choć może zostać zakomunikowany innym. Uznaję się za stojącą niżej niż inny to znaczy – uznaję jego wartość. I nie czuję się zagrożona we własnej – tylko wtedy nie będę próbowała podeptać czy przywłaszczyć sobie wartości drugiego.
 
Zaprzeczenie własnej wartości jest formą kłamstwa i powiedzeniem Bogu: „Spaprałeś robotę, stworzyłes kogoś kompletnie bezwartościowego”. Myślę, że zasadniczy problem leży w tym, że usunęliśmy z naszego rozumowania coś takiego jako obiektywny świat wartości – tylko w nim nie muszę się odwoływać do opinii innych, żeby zobaczyć swoją wartość. Tylko kiedy istnieją obiektywne wartości, z wartością samego istnienia na czele, mogę powiedzieć: „Jestem cenna” bez względu na to, czy pani Jasia spod szóstki już się na mnie odobraziła, czy jeszcze nie. Albo czy zwolnili mnie z roboty, czy nie. Ewentualnie bez względu czy napisali o mnie na plotku.pl lub innym pudelku czy też nie (nie wiadomo co gorsze ;> ).
 
Pokorny to ktoś, kto jest świadomy swojej wartości i wychodząc z tej świadomości uznaje wartość innych. Trudna stawka do ugrania, ale warto spróbować.

Jedna myśl nt. „Słownik słów passe, literka „p”

  1. pokora to cnota, umiar, widzenie rzeczy takimi, jakie są. Chodzi o to, aby nie podniecać się ani doskonałością ani niedoskonałością, ani swoja własną ani innych ludzi. Drugie imię pokory to poniżenie pychy, jest to rodzaj żalu i tęsknoty za dobrem. A z resztą wszystko jedno, jak to nazywa się. Nie ma piekniejszych twarzy do tych, które mają ludzie pokorni. To jest cos tak pieknego, że mogłabym patrzec na nich bez konca…Raj…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s